Son yıllarda yapay zeka alanında yaşanan atılımlar, insanlığın en az bilgisayar kadar kritik ve dönüştürücü bir icatla karşı karşıya olduğunu gözler önüne serdi. OpenAI’ın duygu değişimlerini yansıtabilen, saniyeler içinde yanıt verebilen, karşılıklı organik diyaloğu mümkün kılan sesli asistanı GPT-4o’yu, Google’ın gerçek zamanlı görüntü işleme kapasitesine sahip Project Astra ürünü izledi. Yapay zekada yaşanan bu önemli gelişmeler, Endüstri 4.0'ın mimarlarından olan robotların geleceğine ilişkin beklentileri de artırdı. Gartner'ın tahminleri, 2028’e kadar üretim, perakende ve lojistik sektörlerinde, insanlardan çok akıllı robotların ön saflarda çalışacağına işaret etti. 

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Robot İstihdam Ajansı Kurucusu Canan Alkın, “Öyle bir dönemdeyiz ki yaşanan gelişmeler fütüristliği bir yaklaşım olmaktan çıkarıp, geleceğin teknolojilerini bugüne taşıyor. İnsan-makine etkileşimine yepyeni bir soluk getiren yapay zeka, robotların potansiyelini de çok kısa sürede artıracak” dedi.

İMALAT SEKTÖRÜNDE KRİTİK VERİ: 141 ROBOT, 10 BİN İNSANA EŞDEĞER

ROBOTLARIN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR ROBOTLARIN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

Xiaomi'nin Çin'deki fabrikasında her 76 saniyede 1 otomobil üretiliyor.

Dünya Robotik Raporu'nun güncel edisyonunda, dünya çapında her 10 bin imalat sektörü işine karşılık 141 robotun olduğu bilgisine yer verildi. Mikroçip üreticisi Nvidia, insansı robotlar için bir temel model geliştirmeyi amaçlayan Project GR00T için planlarını açıkladı. Hem yazılım tabanlı robotik süreç otomasyonu (RPA), yapay zeka, makine öğrenmesi teknolojilerinden oluşan dijital çalışanlar hem de doğrudan sahada çalışabilen endüstriyel robotlarla bu dönüşümün çoktan başladığına dikkat çeken Robot İstihdam Ajansı Kurucusu Canan Alkın, “Yapay zekayla güçlendirilen akıllı robotlar, tüm sektörler için müthiş bir kapasite artışı anlamına geliyor. Örneğin Xiaomi'nin Çin'deki fabrikasında her 76 saniyede 1 otomobil üretiliyor. Bu verimlilik başarısı, robotiğin gücü sayesinde mümkün oluyor. Küresel nüfus yaşlandıkça ve ön saflarda işgücüne erişme zorluğu arttıkça, şirketler bu görevler için dijital çalışan ve robotları işe almaya başlayacaklar. Robot İstihdam Ajansı (Robot Recruitment Agency) olarak biz de bu vizyonla yola çıkarak, şirketlerin işletmelere hem beyaz yaka rolleri için hem de üretim verimliliklerini artırabilmeler için robot kiralayabildiği ya da satın alabildiği öncü bir hizmet modeli geliştirdik” diye konuştu.

MART AYINDA ROBOTİK GİRİŞİMLERİNE 642 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPILDI 

Robotik sektörünün geleceğine ilişkin öncü göstergelerden birinin de robotik girişimlerine yapılan yatırımlar olduğuna dikkat çeken Canan Alkın, “Yalnızca mart ayında, 37 robotik girişiminin, dünya çapında toplamda 642 milyon dolar yatırım aldığını görüyoruz. Bu şirketler arasında uzaya göreve giden robotlar üretenler de var, otonom forkliftler geliştirenler de.” ifadelerini kullandı.

“ŞİRKETLERİN ARAÇ FİLOLARI GİBİ ROBOT FİLOLARI OLACAK” 

Çok da uzak olmayan bir gelecekte şirketlerin hem bilgisayar ortamında tekrarlayan işleri dijital çalışanlara devretme yoğunluğunun artacağını, hem de endüstriyel robotların imalattan Horeca’ya, turizmden tedarik zincirine, adaptasyonunun yeni rekorlar kıracağını belirten Robot İstihdam Ajansı Kurucusu Canan Alkın, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: 

“Şirketlerin tıpkı araç filoları olduğu gibi, robot filoları da olacak. Buradaki başarı da bu filoların uyum içinde çalışabildiği orkestrasyonu sağlamaktan geçecek."

Editör: Ayşete Yavaş