Batı Karadeniz’de bulunan Göktepe-2 kuyusunda yeni rezerv bulmak için sondaja başladıklarını belirten Bakan Bayraktar; temmuz ayı içerisinde sondajı tamamlayacaklarını ve Türk milletine bu müjdeyi vermek istediklerini kaydetti. Bayraktar; katıldığı Habertürk canlı yayınında şunları dile getirdi, “Sakarya gaz sahasında doğal gaz üretimin yeni bir rekora ulaştı, şu anda Sakarya gaz sahasından 5 milyon metreküp günde doğal gaz üretiyoruz.  20 milyon haneye doğal gaz gidiyor. Bunun yüzde 10’una yani 2 milyon haneye yetecek kadar doğal gazı bugün itibariyle üretiyoruz” dedi. Bayraktar, Karadeniz’de mevcut üretimde artış sağlarken diğer taraftan da yeni keşifler için çalıştıklarını vurguladı. Göktepe-2 kuyusunda sondaj yaptıklarını söyleyerek, sondajın 49 gün süreceğini ve temmuz ayında tamamlanmasının planlandığını belirtti. Bayraktar; “Ümit ediyorum bu sürecin sonucunda inşallah bir keşifle bunu milletimizle paylaşmış oluruz” dedi.

TÜRKİYE’DE DOĞAL GAZ TİCARETİ YAPILABİLECEK

Bayraktar, Akdeniz’de 8 kuyu kazdıklarını fakat önemli bir ekonomik geri dönüş alamadıklarını söyleyerek; “Doğu Akdeniz’den vazgeçmiş değiliz.” İfadesini kullandı. Bayraktar, Türkiye’nin iç tüketimiyle mevcut altyapısıyla, Avrupa’ya çıkış noktalarıyla ve kendi üretimiyle kendi ihtiyacının üzerinde doğal gaz alabilecek bir piyasa yapısına ulaştığını belirterek, Türkiye’nin doğal gazın fiyatlandığı ve ticaretinin yapıldığı bir merkez olacağını söyledi. Türkiye bugün enerjisinin yüzde 67’sini dışarıdan ithal ediyor, Türkiye’nin net olarak ithalatçı bir ülke olduğunu vurgulayan Bayraktar, ABD ziyaretinde yapılan anlaşma ile uzun dönemli gaz tedariki konusunda bir adım attıklarını, bunun tedarik çeşitlendirilmesi açısından önemli olduğunu belirtti.  Ayrıca Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni bir yıl içinde devreye almak istediklerini anlatarak Çin’e yaptığı ziyarette Trakya’ya yapılması planlanan nükleer güç santraliyle ilgili görüşmeler gerçekleştirdiklerine değindi.

Solar3GW 'Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam’ Raporu Açıklandı Solar3GW 'Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam’ Raporu Açıklandı

 YENİLENEBİLİR ENERJİDE DÜNYADA İLK 11’DEYİZ.

Bayraktar, yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin bugün itibarıyla dünyanın ilk 11’inde olduğunu kaydederek “Türkiye, dünya yenilenebilir enerji kurulu gücünde 11’nci ülke. Avrupa’da 5’inci sıradayız.” dedi. Türkiye’nin her yıl 5 bin megavat rüzgâr ve güneş enerjisi yapması gerektiğini belirten Bayraktar, “Biz bu yıl sonunda 5 bin megavat hedefini yakalayacağız. Cumhurbaşkanımızın benden özellikle istediği konu, deniz üstü rüzgârını mutlaka bu dönemde hayata geçireceğiz.” dedi.

Editör: Semra Çakmak