Robot Entegratörleri ve Yüksek Teknolojili Sistem Üreticileri Derneği ROBODER tarafından organize edilen “Türkiye Robotik ve Otomasyon Zirvesi 2023”, 4 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’daki Cevahir Otel Asya’da düzenlendi.

Sektörün tüm ilgi odaklarının bir araya geldiği zirve, ROBODER üyelerinin yanı sıra ulusal kuruluşlar, uluslararası kuruluşlar, sektörel dernekler ve kurumlar, basın ve organizasyon kuruluşları olmak üzere yoğun bir katılım ve ilgiyle gerçekleşirken, panelistler konularında ilgi çekici mesajlar verdi.

“EKOSİSTEMİ BÜYÜTMEK İÇİN HEP BERABER ÇALIŞACAĞIZ”

ROBODER Yönetim Kurulu Başkanı Murat YARIŞ, açılış konuşmasında gelen tüm davetlilere ve panelistlere katılımları için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken ülke olarak ekonomik kurtuluşumuz sanayi ve bilgi toplumu olmasından geçtiğini ifade ederek, sanayimizin başlıca görevi katma değerli ve rekabetçi ürün üretmek olduğunu söyledi. Değişen dünya düzeni ile birlikte artık üretimin karbon sıfır, yeşil üretim gibi kavramlar etrafında şekilleneceğini belirten YARIŞ, hızla değişen üretim yöntemlerinden sonra robotların kullanımını sağlayan entegratörlerin, proses ekipman üreticilerinin ve yazılım konusunda çok sayıda firmanın ülkemizde faaliyette olduğunu ve bir ekosistem yarattığını gözlemlediğini belirterek, ROBODER olarak bu ekosistemi geliştirmek için çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.  Türkiye’nin Makinecileri adına denetim kurulu üyesi Sefa TARGIT, ENOSAD adına Hasan Basri KAYAKIRAN ve SMC Türkiye genel müdürü ve yönetim kurulu başkanı Turgay Uçar diğer açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

“ROBODER’İN YENİ ÜYELERİ TANITILDI”

2. kez düzenlenen Türkiye Robotik ve Otomasyon Zirvesi’nin açılış konuşmaları sonrasında, ROBODER’in yeni üyeleri için rozet takma töreni gerçekleşti. Armas Mekatronik, Entek Otomasyon, Lars Robot, Makers A.Ş., MCA Mühendislik, Next Level Robotics, Ömer Atiker Kaynak ve Robot, Paintrob, Ram Robotic, RMK Mekatronik, Sanlab ve Unirob firma temsilcilerinin sahneye davet edildiği törende ROBODER ailesine 12 yeni üye katıldı.

ZİRVE SONUÇ RAPORU YAKINDA KİTAPÇIK OLARAK BASILACAK

ROBODER’den Türkiye Robotik ve Otomasyon Zirvesi ile ilgili yapılan açıklamada, “ROBODER olarak ev sahipliğini yaptığımız ‘Türkiye Robotik ve Otomasyon Zirvesi’ni 2. kez düzenledik.  Yine samimi bir ortamda gerçekleşen zirvede eylemsel olguyla sorunlar tartışıldı. Çözüm önerileri ve yol haritaları belirlendi. Sektör için sonraki hedefler belirlendi. Geçtiğimiz seneye göre iki katına çıkan katılımcıların sayısı doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor. ROBODER’in sektör temsiline destek yağdı. Önemli panel konularında kıymetli konuşmacılarını bir araya getirdik. Zirve sonuç raporunu en kısa sürede kitapçık olarak yayınlamaya karar verdik.” denildi.

4 FARKLI PANELDE PANELİSTLER VE KATLIMCILAR ÖNEMLİ PAYLAŞIMLARDA BULUNDU 

Zirvede “Yerli Robot Üreticilerinin Rekabet Perspektifi ve Arz/Talep Analizi”, “Robotik Otomasyon Sektöründe Teknik İş Gücü sorunları ve Çözüm Önerileri”, “Otomasyon ve Makine Endüstrimizin Dünya ile Rekabette Bugünü ve Geleceği” ve son olarak “Türkiye ve Dünyada Robot Otomasyon Yatırımları ve Yeni Sinyaller” başlıklı paneller yer aldı ve panelistler ve katılımcılar samimi bir ortamda görüşlerini paylaştı.
 

ABB, YENİ ROBOTIK TESİSİNİ ABD'DE AÇTI ABB, YENİ ROBOTIK TESİSİNİ ABD'DE AÇTI
Editör: Haber Merkezi