Baykar, son üç yılda savunma ve havacılık sektöründe ihracat lideri olmayı başardı. 2023'te ise bu başarıyı bir adım öteye taşıyarak tüm sektörlerde en çok ihracat gerçekleştiren ilk 10 firma arasına girdi. Bu, Türkiye ihracat tarihinde ilk kez bir savunma ve havacılık firmasının ilk 10 ihracatçı arasında yer alması anlamına geliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖDÜL

İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni"nde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan listeye göre Baykar, Türkiye'de en yüksek mal ihracatı yapan ilk 10 firmadan biri oldu. Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen ödülü, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar aldı.

Anadolu Isuzu'nun İhracat Başarısı Taçlandı Anadolu Isuzu'nun İhracat Başarısı Taçlandı

ÖZ KAYNAKLARLA BÜYÜYEN BAŞARI

Başlangıçtan bu yana tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılındaki İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren gelirlerinin %83'ünü ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında da savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2021’de 664 milyon dolarlık ihracat yapan Baykar, 2022’de ise 1.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

2023'TE İHRACAT ŞAMPİYONU

Savunma Sanayii Başkanlığı ve TİM tarafından 2023 yılında da sektörün ihracat şampiyonu olduğu açıklanan Baykar, geçen yıl 1.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Gelirlerinin %90'ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023'te savunma ve havacılık sektöründeki ihracatın üçte birini tek başına yaptı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK SİHA İHRACATÇISI

Dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı olan Baykar, Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) dünyanın ilk 100 savunma sanayisi şirketi listesine 76. sıradan girdi. Listedeki 100 firma içinde gelirlerini %94 ile en çok artıran şirket olan Baykar, imzalanan sözleşmelerinin %97.5'ini ihracat kaynaklı gerçekleştirdi. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 9 ülke ile ihracat anlaşması imzaladı.

Editör: Mustafa Kılıç