Talaşlı imalat sanayinin Türkiye’deki öncü firmalarından Tezmaksan, Sivas Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirdiği fabrikasının resmi açılışını yaptı. Endüstri 4.0’a uyumlu, karanlık fabrika konseptine uygun şekilde tasarlanan fabrikada, 2025 yılı itibarıyla tek vardiya düzeninde yılda 300 adet CubeBOX üretimi gerçekleştirecek. Standart işlerin endüstriyel robotlarla, iç lojistik malzeme akışlarının ise otonom mobil robotlar (AMR) vasıtası ile yapılacağı fabrikada ilk aşamada 3’ü beyaz 13’ü de mavi yakalı olmak üzere toplam 16 kişi istihdam edilecek. Tezmaksan doğaya dost sürdürülebilir bir mimariyle inşa ettiği fabrikasıyla üretim kapasitesini 10 kat artırarak, 2030 yılında 100 milyon Euro’luk ciroya ulaşmayı hedefliyor.

BAKAN KACIR DA AÇILIŞTAYDI

Fabrika açılışında konuşan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 53 bin metrekarelik alanda Türkiye’de ilk defa Sivas’ta üretimi gerçekleştirilecek 8 eksenli tornalama merkezinden yeni nesil CNC modellerine kadar geniş bir segmentte ürün gamının imal edileceği Sivas fabrikasından bu ürünlerin 40 farklı ülkeye ihraç edileceğini vurguladı.

Sürdürülebilir Girişimlerden Birine Daha Yatırım Kararı Sürdürülebilir Girişimlerden Birine Daha Yatırım Kararı

17,5 MİLYON EURO'LUK YATIRIM

Teknoloji, otomasyon ve Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vererek sürekli yenilikler üretme çabalarının dijital dönüşüm üzerine kurulu bugünün dünyasında kendileri için önemli bir sorumluluk olduğunu belirten Tezmaksan Grup CEO’su Hakan Aydoğdu, bu doğrultuda hayata geçen Sivas fabrikasına dair şu bilgileri paylaştı: “Fabrikamızda şu ana kadar 15 milyon Euro yatırım, 2,5 milyon Euro da inşa bedeline ulaştık. Halihazırda 14 bin 450 metrekare alanda üretim yaparken, 20 bin metrekarelik alanın ise inşası devam ediyor. Sonraki yıllar için büyüme proje alanımız ise 19 bin 300 metrekare alandan oluşuyor. Eğitim, öğrenme ve devreye alma süreçlerini de hesaba kattığımızda geçtiğimiz yılın ekim ayından bu yana seri üretimle birlikte toplam 70 adet CubeBOX’ı imal ettik ve kapasite artışıyla birlikte bunu yıl sonuna kadar 150 adete çıkarma hedefimiz bulunuyor. Önümüzdeki yıldan itibaren ise tek vardiya düzeninde yıllık 300 adet CubeBOX üretmeyi planlıyoruz. "

Editör: Ayşete Yavaş