Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, GE Aerospace Türkiye Teknoloji Merkezi’nin Kartal’daki yeni yerleşkesinin açılışını gerçekleştirdi. Kacır, bu yeni merkezin sürdürülebilir itki de dahil birçok ileri teknolojiye dayalı araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ev sahipliği yapacağını belirterek, “Merkez; 440’ın üzerindeki araştırmacıyı bir araya getirerek, ülkemizin motor teknolojilerinde yenilikçi çalışmalarına ivme kazandıracak.” dedi.

S5+

İVME KATACAK

Sürdürülebilirlik, katmanlı üretim ve dijital çözümler odağında mühendislik ve Ar-Ge çalışmaları yürütecek merkezin, Türk havacılık ve uzay sanayisinin büyümesine ivme kazandırmasını temenni eden Bakan Kacır, merkezin Türkiye’yi kritik teknolojilerde üretim üssü olma hedefine bir adım daha yaklaştıracağını vurguladı. Kacır, “Merkezin havacılık ve uzay sanayimize, teknoloji ekosistemimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

ÜRETİM VE İNOVASYON EKOSİSTEMİ

Teknoloji üretme ve geliştirme kabiliyeti, 21. yüzyılda ülkelerin ekonomik büyümesinin ve kalkınmasının itici unsuru olarak kabul ediliyor. Bakan Kacır, bu gerçekten hareketle, Ar-Ge, inovasyon ve girişimciliğin bütüncül bir bakış açısıyla ele alındığı, bilimin, teknolojinin ve yüksek katma değerli üretimin doğru teşvik ve desteklerle önceliklendirildiği güçlü bir üretim ve inovasyon ekosistemi inşa ettiklerini belirtti.

S6

YATIRIMA TEŞVİK

2002 yılında 1,2 milyar dolar olan Ar-Ge harcamalarının yaklaşık 10 kat artırılarak ülkenin bilimsel ve teknolojik kapasitesinde büyük bir sıçrama gerçekleştirildiğini ifade eden Kacır, “Yatırım teşvik sistemimizde yüksek teknoloji üretimini önceledik. Ar-Ge ve yenilikçilik ile yüksek teknolojili sektörlerin sanayi üretimimizin büyümesinde öncü rol üstlenmesini sağladık.” dedi.

VAZGEÇİLMEZ OYUNCU

Kacır, Türkiye’nin kritik ve ileri teknoloji alanlarındaki sunduğu ürün ve hizmetlerle, coğrafi konumuyla, nitelikli insan kaynağıyla, güçlü üretim ve lojistik altyapısıyla küresel değer zincirinin vazgeçilmez bir oyuncusu olduğunu belirtti. Ekonominin, imalat sanayisinin güçlü katkısıyla son 15 çeyrektir kesintisiz büyüdüğünü ve ihracatın son 12 ayda 260,1 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını vurguladı.

TÜRKİYE YÜZYILI

“Türkiye Yüzyılı”nda, yatırım, istihdam, üretim, icat ve ihracat odaklı kalkınmaya hız katacak yeni atılımlar gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Kacır, “Yeni nesil endüstri politikamızla, Ar-Ge’den seri üretime uçtan uca desteklerimizle teknoloji üreten güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz. Savunma ve havacılık sektörü, bu çabalarımızın meyvelerini en fazla aldığımız sektörlerin başında geliyor.” dedi.

S4

HAVACILIK SANAYİ

Kacır, Türkiye’nin yüksek teknolojide öncü sektörü olan havacılık sanayisinin, ana ve alt yükleniciler, KOBİ’ler, araştırma kuruluşları ve üniversitelerle iş birliği içerisinde özgün platformlar geliştirme ve üretme kabiliyetine eriştiğini belirtti. İnsansız hava araçları Bayraktar TB2, Akıncı, Kızılelma, Anka, Aksungur, helikopterler Atak, Gökbey, beşinci nesil savaş uçağı KAAN ve eğitim uçakları HÜRKUŞ, HÜRJET gibi projeler, Türkiye’nin teknolojik başarılarını temsil ediyor.

Şevket Çelikkanat İpekyol'un Bilişim Yatırımları Hakkında Konuştu Şevket Çelikkanat İpekyol'un Bilişim Yatırımları Hakkında Konuştu

YETKİN İNSAN KAYNAĞI

Son yıllarda inşa edilen altyapılar ve yetkin insan kaynağı sayesinde Türkiye’nin küresel firmaların tedarik zincirlerindeki rolünün her geçen gün güçlendiğini belirten Kacır, “Bir yolcu uçağının gövdesinde yer alan tüm parçaları üretme kabiliyetine sahibiz. Dünyada uçak motoru üretebilen ve her türlü uçak motoru parçasını test edebilen altyapıya sahip sayılı ülkeler arasındayız.” dedi. GE Aerospace’in bu ekosistemin önemli bir oyuncusu olduğunu vurguladı.

S4

KATMA DEĞERLİ ÜRETİM

Uçak motoru geliştirme ve üretme çalışmalarında önemli bir paydaş olan GE Aerospace’in, Türkiye’nin nitelikli insan kaynağına ve katma değerli üretim vizyonuna inanarak Türkiye’deki operasyonlarını ölçeklendirdiğini belirten Kacır, TÜBİTAK Öncül Ar-Ge laboratuvarları Destek Programı’nın bu merkezden yararlandığını söyledi.

YENİ TEKNOLOJİLER

TÜBİTAK MARTEK bünyesinde yer alan Katmanlı İmalat Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı ile GE Aerospace’in katmanlı imalat parça ve sistemlerinin tasarım ve üretimi konusunda iş birliği yapıldığını belirten Kacır, yeni teknolojilerin ve ürünlerin geliştirilmesini desteklediklerini söyledi.

440 ARAŞTIRMACI

Kacır, GE Aerospace Türkiye Teknoloji Merkezi’nin, sürdürülebilir itki de dahil birçok ileri teknolojiye dayalı araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ev sahipliği yapacak yeni yerleşkesinin açılışını gerçekleştirdi. “440’ın üzerindeki araştırmacıyı bir araya getirerek, ülkemizin motor teknolojilerinde yenilikçi çalışmalarına ivme kazandıracak bu merkezin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

MÜHENDİSLİK MERKEZİ

GE Aerospace’in küresel ölçekteki beş mühendislik merkezi arasında yer alacak GE Aerospace Türkiye Teknoloji Merkezi’ni Ar-Ge merkezi statüsü ile destekleyeceklerini belirten Kacır, GE Aerospace’in Türkiye’yi küresel ve bölgesel üretim üssü olarak konumlandırması için beraber çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

YATIRIMCILARA SESLENDİ

Bakan Kacır, yerli ve yabancı yatırımcılara seslenerek, “Son 22 yılda inşa ettiğimiz siyasi istikrar, genç, yetenekli ve rekabetçi iş gücü, modern teşvik sistemimiz ve iş yapma kolaylığı sağlayan mevzuat altyapısı ile Türkiye, uluslararası yatırımcıların sağlam ve dayanıklı yatırım ortağıdır.” dedi. Bürokrasiyi azaltan ve iş ortamını iyileştiren yapısal reformları kararlılıkla sürdüreceklerini vurguladı.

İŞ BİRLİĞİ

Kacır, doğrudan yabancı yatırımların Türkiye’nin rekabet gücü kazanmasında, istihdamı artırmasında ve Ar-Ge ekosisteminin beslenmesinde kritik rol üstlendiği bilinciyle yatırımcılarla iş birliği içerisinde hareket etmeye devam edeceklerini belirtti.

Editör: Mustafa Kılıç