Gözler İnovasyonda: Bilgisayarla Görme Teknolojisi Avrupa İş Verimliliğini Dönüştürecek Gözler İnovasyonda: Bilgisayarla Görme Teknolojisi Avrupa İş Verimliliğini Dönüştürecek

Günümüzde genel öngörü firmaların genel bütçelerinin yüzde 10 civarında dijital dönüşüme ayırmaları yönünde. Ancak bu öngörü yapay zeka ve üretim teknolojilerinin ilerlemesi ile yüzde 20 düzeylerine çıktı. Uzmanlar, bu oranın 10-15 yıl içerisinde ise yüzde 40-50 seviyelerine çıkmasını bekliyor. Bunun geri dönüşleri olarak da verimliliği yüzde 100’e varana düzeyde artıran, hata oranlarını yüzde 0.01 düzeylerine düşüren, stratejik kararları alırken yüzde 2’lik sapmaya düşüren bir çok örnek mevcut. Yine yapılan araştırmalara göre dijital dönüşüm süreçlerine başlangıç düzeyinde geçiş bile işletmeler tarafında yüzde 15-20 düzeyinde verimlilik artışı sağlayabiliyor.

"KURUMLARIN GELECEĞİ DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ BENİMSEMELERİNE BAĞLI"

1718255539 I A S G Rsel 1

Günümüzde hayatımızın her alanında dijitalleşme aktif durumda diyen IAS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Can Karabiber, konu hakkında şunları söyledi: 

“Kurumların sürdürülebilirlik anlamında dijital dönüşümü çok iyi benimsemeleri gerekiyor. Çünkü gelecekleri artık tamamen buna bağlı. Bu konuya sadece dijitalleşme olarak bakmamak gerekiyor. Dijital dönüşüm süreçleri, tamamen kültürel, düşünsel ve operasyonel bir yaklaşım biçimidir. Firmalar müşterilerine değer üretmek için bir dizi operasyonlar yürütüyor ve bu yönde stratejik kararlar alıyor. Bizim için dijital dönüşüm bu işlemlerin tamamen dijital platforma taşınması için altyapı sunulması ile başlıyor. Bunların hayata geçebilmesi için düşünce yapısının ve kültürün değişmesi için gerekli olan hizmetlerin sunulması da bütünsel bir dönüşümün anahtarı olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak dijital dönüşüm süreçlerinde verimliliğin ve kalitenin artırılması için izlenebilirlik ve esnek raporlama gibi bir çok kaynağa ihtiyaç duyan işletmelerin en büyük yardımcısı da bizim gibi konunun uzmanı iş ortakları.”

Editör: Ayşete Yavaş