Röportaj: Murat Tanık

Endüstriyel ve tüketici odaklı portföyü ile dünya çapında faaliyet gösteren Henkel geniş bir yelpazede; hijyen ürünlerinden otomotive, ambalajdan tüketici elektroniğine kadar birçok alanda kullanılan ürünler ve teknolojiler geliştiriyor. Türk Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Tüketici Ürünleri Yapıştırıcıları Türkiye Satış Direktörü Halil İbrahim Gündoğ, Robot Yatırımları Dergisine önemli açıklamalarda bulundu. Gündoğ, “Tuzla’da kurduğumuz 'Uygulama Mühendisliği Merkezi’mizle birlikte, ürünlerimizin çeşitli uygulamaları hakkında müşterilerimize destek sağlayarak alanımızda ilklere imza atıyoruz” diyor.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Şirketinizin yapılanmasını anlatır mısınız? Alanında ne gibi ilklere imza attı? 

Henkel, geniş bir endüstriyel ve tüketici odaklı portföyü ile dünya çapında faaliyet gösteren, global bir şirket. Temel olarak Tüketici Markaları ve Yapıştırıcı Teknolojileri olmak üzere 2 iş birimimiz bulunuyor. Tüketiciler her ne kadar Henkel’i Schwarzkopf ve Syoss gibi geniş tüketici ürünleri portföyünden tanısa da Henkel aynı zamanda dünyanın en büyük yapıştırıcı üreticisi. Biz Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nde, endüstriyel ve tüketici ürünleri bazında geniş bir yelpazede; hijyen ürünlerinden otomotive, ambalajdan tüketici elektroniğine kadar birçok alanda kullanılan ürünler ve teknolojiler geliştiriyoruz. Ben de 10 yıl önce başladığım Henkel yolculuğumda paketleme/etiketleme ve hijyen satış sorumluluklarımın yanı sıra 2023 yılından itibaren de Tüketici Ürünleri Ülke Satış Direktörlüğü görevini üstleniyorum

Biz, satış konusunu sadece rakamlardan ibaret olarak görmüyoruz. Henkel’i rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden birinin de bu olduğunu düşünüyorum. Vizyonumuz gereği sadece ürün satmıyoruz, aynı zamanda müşteri memnuniyetini ve sürdürülebilirlik ilkemizi de üretimimizin temeli haline getiriyoruz. Bu amaçla Tuzla’da kurduğumuz 'Uygulama Mühendisliği Merkezi’mizle birlikte, ürünlerimizin çeşitli uygulamaları hakkında müşterilerimize destek sağlayarak alanımızda ilklere imza atıyoruz.

Tuzla Production Line 2

İş gündeminizi öğrenebilir miyiz? 2024’ün ilk yarısını sektör ve şirketiniz açısından değerlendirir misiniz? 

Geçtiğimiz yıla kıyasla çift haneli tonaj büyümeleri kaydettik

İş gündemimiz oldukça hızlı değişiyor. Sektörümüzdeki hızlı değişimlere ayak uydurabilmek için sürekli olarak pazar trendlerini izliyoruz. Yeni teknolojilerin benimsenmesi, müşteri tercihlerinin değişmesi gibi faktörlerle karşı karşıyayız. Bu yüzden, sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek, ürün ve hizmetlerimizi sürekli olarak güncelliyoruz. 

Ürünlerimizin neredeyse tamamını lokal olarak üretiyoruz. 2024’ün ilk yarısında Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz üzerinden Türkiye’ye getirilen ürünlerde yaşanan lojistik sıkıntılardan ötürü rakiplerimiz ciddi problemler yaşadı. Çin’den gelen ürünlerin teslimat süresi 4 ayı buluyor. Biz, lokal üretimimiz sayesinde herhangi bir sorunla karşılaşmamakla birlikte, bu durum üretim gücümüzü de bir kez daha öne çıkardı diyebilirim. Bu sayede 2024’e de kuvvetli başladık, geçtiğimiz yıla kıyasla çift haneli tonaj büyümeleri kaydettik.

Yeni üretim hattı, Ar-Ge, tesis ya da teknoloji yatırımı kararı nasıl veriliyor? Yakın dönemde ne tür bir yatırıma imza attınız? Bu yatırımın çıktılarını, mümkünse rakamlarla paylaşır mısınız?

Yeni yatırım kararlarının alınması, bir dizi analiz sürecini gerektiriyor. Şirketin stratejik hedeflerini ve pazar koşullarını da göz önünde bulundurarak karar alıyoruz. Henkel’in uluslararası pazardaki gücünü arkamıza alarak, lokal karar verme süreçlerine dahil oluyoruz. Bu nedenle yeni yatırım kararları konusunda, global ekibimizle iş birliği içindeyiz. Temel karar onlardan geliyor, biz sağladığımız rakamlarla bu süreci destekliyoruz. 

2024 dönemi için varsa yeni yatırım planlarınızı ve hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Önümüzdeki yıl daha geniş kitlelere ulaşmak için kapasitemizi tekrar artırma planımız var.

Gebkim Fabrika’mız 2019 yılında üretime başladı. 2022 yılında kapasitemizi artırdık. Önümüzdeki yıl daha geniş kitlelere ulaşmak için kapasitemizi tekrar artırma planımız var. Pazar koşulları doğrultusunda kalitemizden ödün vermeden talepleri karşılamak için çalışıyoruz.

Tuzla Production Line 1

ROBOTLARIN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR ROBOTLARIN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

Transpack ambalajlar hangi özellikleri ile öne çıkıyor? 

Transpack ambalajlar ilk olarak, çevre dostu olmalarıyla dikkat çekiyor. Tekrar kullanılabilir özelliğe sahip bu plastik ambalajlar, atık miktarını azaltırken doğal kaynakların korunmasına da katkıda bulunuyor. Böylece tek kullanımlık plastik ambalajlara kıyasla daha sürdürülebilir bir seçenek sunulmuş oluyor. Pratik ve kullanımı kolay olan bu ambalajlar, tüketiciler için depolama ve taşıma süreçlerini kolaylaştırıyor. Transpack ambalajlar aynı zamanda alternatiflerinden daha dayanıklı, bu da ürünlerin nakliye ve depolama süreçlerinde güvenli bir şekilde korunmasını sağlıyor. Birden fazla kullanıma uygun olmaları da maliyet açısından büyük avantaj oluşturuyor.

Henkel ürünlerinin üretiminde hangi otomasyon donanım ve yazılım teknolojilerinden yararlanıyorsunuz? 

Ham madde yükleme, dolum ve paketleme süreçlerinin tamamını otomatik hale getirdik. Üretim hatlarımıza entegre ettiğimiz bu sistem sayesinde üretim hızımızı ve verimliliğimizi artırdık, hata payını minimize ettik. Bu entegrasyonların enerji kaynağı olarak da güneş enerjisini kullanıyoruz, solar panellerimiz sayesinde enerji kullanımımızı yenilenebilir kaynaklardan sağlıyoruz. 

Henkel

Transpack ambalajların sürdürülebilirliğe katkısı nedir? 

Transpack ambalajlar, atık miktarını azaltıyor ve firmaların her üretimin ardından yeni bir ambalaj arayışına girmesinin önüne geçiyor. Yıllık ürün kullanımı ortalama 10 bin ton olan bir müşterimiz olduğunu varsayalım; bir yılda sadece bir müşteri bazında bile 600.000 kutu kullanımını önleyebiliyoruz. Bu açıdan Transpack ambalajlarının kullanımı, sürdürülebilirlik için çok önemli bir gelişme.

Tekrar kullanılabilir ambalajlar, doğaya ve endüstriyel ekosisteme ne gibi avantajlar sunuyor?

Tekrar kullanılabilir ambalajların, doğaya ve endüstriyel ekosisteme birçok avantajından bahsedebiliriz: Bu ambalajlar, tek kullanımlık ambalajlara kıyasla atık miktarını ve çevre kirliliğini azaltıyor. Üretimde kullanılan doğal kaynakların ve enerjinin tüketimini de ciddi oranda düşürüyor. Eski tip ambalajların aksine, yeniden kullanılabilir oldukları için maliyet avantajı da oluşturuyor. Tüm bu faktörler, tekrar kullanılabilir ambalajların çevresel ve endüstriyel ekosisteme sağladığı önemli avantajları gösteriyor. Bu tür ambalajların kullanımının yaygınlaşması, sürdürülebilir bir gelecek için önemli bir adım.

Transpack ambalajların tedarik zincirindeki firmalara ve son tüketicilere kattığı değerleri paylaşır mısınız? 

Transpack ambalajlar, uzun vadeli olarak üretimin ve tüketimin doğaya verdiği zararı minimuma indirmekle kalmıyor, üretim sonrasında oluşan atıkların imha sürecinde de müşterilere kolaylık sağlıyor. Transfer aşamasında ise pek çok avantaj sunuyor. Örneğin, eski tip ambalajlarda bir tır içine tek palet olarak sıralanması ve transfer edilmesi gereken ürünler, Transpack'lerle çift palet olarak yüklenerek taşınabiliyor. Bu özellik, hem transferde zaman kazandırıyor hem de karbon ayak izinin azaltılmasına destek oluyor. İşletmelerin operasyonel süreçlerini optimize etmesine yardım ederken, tüketicilere de çevre dostu bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Son olarak sektöre mesajınız nedir?

Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için, sürdürülebilirlik bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz.

Enerji kaynaklarının sınırsız olduğu yanılsamasının ardından yaşadığımız bu süreçte, bu kaynakların bilinçsiz kullanımının negatif etkilerini giderek daha fazla görmeye başlıyoruz. Bu zorlu zamanlarda, sürdürülebilirlik bizim için sadece bir konsept değil, aynı zamanda gelecek nesillere bırakmak istediğimiz temel bir bilinç. Yeni ekip arkadaşlarımıza ve müşterilerimize bu bilinci aşılamak için kararlı bir şekilde çalışıyoruz. Bu amaçla oluşturduğumuz aksiyon planıyla birlikte sektörde diğer firmalara da öncü olmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirliği üretimimizin merkezine alarak, elimizi taşın altına koyuyor ve bu yolda gururla ilerliyoruz.

Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için, sürdürülebilirlik bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz. Sektördeki diğer paydaşlarımızı da bu önemli misyona katılmaya ve birlikte daha yeşil bir gelecek inşa etmeye davet ediyoruz.

RÖPORTAJI ROBOT YATIRIMLAR DERGİSİNDE OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
Editör: Ayşete Yavaş