banner1322
x

Yerli üretim robot ilk kez görücüye çıktı

PEMAG Makina’nın, ABK Mühendislik ve KEBA Türkiye iş birliği ile hayata geçirdiği yerli üretim Quattro tipi endüstriyel robot, ilk kez Avrasya Ambalaj Fuarı’nda sergilendi.

Yerli üretim robot ilk kez görücüye çıktı
Enerji Zirvesi

Kozmetik sektörüne özel çözüm sunan Quattro tipi endüstriyel robot, 31 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 24. Avrasya Ambalaj Fuarı’nda PEMAG Makina’nın standında ziyaretçilere tanıtıldı. Söz konusu robot, dakikada 110 adet kapak yapıştırabilme özelliğine sahip bulunuyor.

KEBA Türkiye’nin teach pendant panel, kontrolör, servo sürücü ve motor gibi robot kontrol ürünlerini tedarik ettiği, ABK Mühendislik’in panolama, uygulama yazılımı ve entegrasyonunu yaptığı Quattro robotun mekaniği ve tasarımı PEMAG Makina tarafından gerçekleştirildi.    

ABK Mühendislik Genel Müdürü Beynur Mutlu konu ile ilgili şunları söyledi: “Zaten PEMAG Makina ile uzun yıllardır beraber çalışıyoruz. Burada ıslak mendilin üzerindeki etikette merkezleme noktası var. Oradan koordinatlar geliyor ve bu doğrultuda robot kapakları alıp tutkallıyor, merkezlenecek şekilde kapak üzerine yapıştırılıyor. Sürekli çalışmada dakikada 110 kapak yapıştırabiliyor. ” 

KEBA’dan yazılım ile ilgili teknik destek de aldıklarını ifade eden Mutlu, “Onların deneyimlerinden faydalanıyoruz.” diye konuştu.

Üç eksenli Delta tipi endüstriyel robotlarda bir eksiklerinin kalmadığını kaydeden Mutlu, 30’dan fazla robot yaptıklarını ve müşteri dönüşlerinin çok iyi olduğunu söyledi. Kapak yapıştırma robotu konusunda Türkiye’nin en iyisi olduklarının altını çizen Mutlu, kadrolarını güçlendirdikten sonra farklı sektörlere yönelik robotlu çözümler de sunacaklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 12:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
EMRE YILMAZ
EMRE YILMAZ - 3 yıl Önce

Robotun araştırma - geliştirme süreci Pemag Makina müdürü Bahri BİLGİLİ (fotoğrafta solda) tarafından gerçekleştirilmiş olup, KEBA ve ABK mühendislik bu süreçte destekleyici kuruluş olarak rol oynamıştır.

Aha Geva-bot

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını