banner1013
x

YASKAWA'NIN YENİ COBOTU RED DOT ÖDÜLÜ KAZANDI

Yaskawa’nın MOTOMAN HC20DT IP67 cobotu, uluslararası alandaki önemli tasarım ödüllerinden olan Red Dot ödülüne layık görüldü.

YASKAWA'NIN YENİ COBOTU RED DOT ÖDÜLÜ KAZANDI
EndüstrideAra1

Yaskawa’nın MOTOMAN HC20DT IP67 cobotu, yüksek tasarım kalitesiyle, uluslararası alandaki önemli tasarım ödüllerinden olan Red Dot ödülüne layık görüldü.

Red Dot CEO'su Prof. Dr. Peter Zec, söz konusu ödüle ilişkin olarak, “Red Dot Award: Product Design 2021'in kazananları bu yıl özellikle etkileyiciydi. Ürünlerin tasarımı hem estetik hem de işlevsellik açısından mükemmel. Bu kadar güçlü rakiplerin olduğu bir alanda ve jürimize karşı kazanmak kolay değil. Sonuç olarak, ödül alanları başarılarından ötürü içtenlikle tebrik ederim.” ifadelerini kullandı.

İYİ TASARIM İÇİN DEĞERLENDİRME PLATFORMU

Ürün Tasarım ödülü, 1955 yılından beri ilgili yıla ait en iyi ürünleri ödüllendiriyor.

Yaklaşık 50 kişilik jüri, 2021 yılındaki yarışmada bir kez daha “İyi tasarım ve yenilik arayışında” sloganına sadık kalarak kazananları seçti.

Yarışmaya giren ürünleri birkaç günlük bir süreçte incelediler ve ürünün biçimsel kalitesi, ergonomisi ve uzun ömürlülüğü gibi kriterlere göre değerlendirdiler.

ÇEVRİMİÇİ VE FİZİKSEL SERGİ İLE TASARIM YILLIĞINDA YER ALACAK

Motoman HC20DT, 21 Haziran 2021 tarihinden itibaren Red Dot web sitesindeki çevrimiçi sergide ziyaret edilebilecek. Söz konusu tarih aynı zamanda, bu yılın kazananlarının ve Yaskawa’nın çevrimiçi olarak kutlanacağı Red Dot Tasarım Haftası’nın da başlangıcına işaret ediyor.  

Cobot ayrıca, 22 Haziran 2021 tarihinden itibaren tüm ödüllü ürünlerin sergilendiği Essen’deki Red Dot Tasarım Müzesi’nde açılacak “Sahnede Tasarım” sergisine de dahil edilecek.

Ek olarak cobotun da yer alacağı “Red Dot Tasarım Yıllığı 2021-2022”, Ağustos 2021’de yayımlanacak. Yayın, ürün tasarımındaki son teknoloji ve trendlere kapsamlı bir genel bakış imkanı veriyor.

DAHA FAZLA TAŞIMA KAPASİTESİ VE DAHA GENİŞ ERİŞİM MESAFESİ

Şimdiye kadar cobotlar, yaklaşık bin 200 mm erişim mesafesi ile esas olarak 10 kg'a kadar olan yükleri karşılayan daha küçük robotlardı.

HC20DT, HRC (insan-robot iş birliği) uygulamaları için kapsamı önemli ölçüde genişletiyor. Erişim mesafesi 1700 mm ile birlikte 20 kg'lık bir taşıma kapasitesi sahip kolaboratif robot, çok çeşitli uygulamalarda esnek kullanıma imkan veriyor.

IP67 koruma sınıfı, enerji ve haberleşme kablolarının gövde içinden taşıması gibi özellikleriyle sınıfında ön plana çıkan hibrit kolaboratif robot, çalışanlara özellikle büyük karton kutuların, kasaların veya diğer istiflenebilir ürünlerin paletlenmesi gibi fiziksel olarak zorlu görevlerde etkin bir şekilde destek verebiliyor.

Söz konusu model, ağır yükleri kaldıracak, iş yeri ergonomisini iyileştirecek ve operatörü zihinsel olarak daha zorlu faaliyetler için serbest bırakıyor.

Cobot, EN 60529-IP67 standardına uygun olarak, zorlu ortamlarda çalışmak üzere toza ve suya karşı dayanıklı IP67 koruma sınıfı özelliği sayesinde, sıklıkla soğutma sıvısıyla temas ettiği takım tezgahı yüklemesi gibi zorlu ortamlarda da öne çıkıyor.

OPERATÖR GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIYOR?

Operatör ile temas halinde robotu durduran Güç ve Kuvvet Limitleme Teknolojisi (Power and Force Limiting Technology) ile sağlanıyor.

Risk değerlendirmesine bağlı olarak güvenlik çiti gibi ek koruma önlemleri olmadan çalışabiliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 09:52
YORUM EKLE

Robentex

Fanuc

Dergiler