VR TEKNOLOJİLİ YERLİ SİMÜLATÖRE BÜYÜK İLGİ

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanarak oyun simülatörleri üretimi gerçekleştiren Dof Robotics’in Monster Jam ürünü ABD’den sonra eğlence, etkinlik, park ve rekreasyon fuarı Atrax’ta tanıtıldı.

VR TEKNOLOJİLİ YERLİ SİMÜLATÖRE BÜYÜK İLGİ
Robot Zirvesi

Eğlence, etkinlik, park ve rekreasyon fuarı olan Atrax, 3-5 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi. Fuara hem eğlence parkı meraklıları hem de potansiyel alıcılardan yoğun ilgi olurken, fuarın en çok ilgi çeken ürünü ise sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri kullanarak oyun simülatörleri ve sinemalar üreten Dof Robotics’in Monster Jam adlı, ‘canavar araba’ simülasyonu oldu. 

İlk defa ABD’de görücüye çıkan Monster Jam, ikinci gösterisini Atrax ile beraber İstanbul’da yapan Monster Jam, ABD ve Yunanistan’a ihracat başarısı yakaladı. Simülasyonun yakın gelecekte daha büyük ihracat başarıları yakalaması amaçlanıyor. 

HERKESİN ULAŞAMAYACAĞI HEYACANLARI YAŞATMAK

Dof Robotics olarak hedeflerinin AR ve VR teknolojilerini kullanarak heyecanı ve eğlenceyi ulaşılabilir kılmak olduğunu söyleyen  DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan, “Ürünlerimiz gelişmiş AR ve VR teknolojilerini kullanarak, insanlara normal hayatlarında deneyimlemeyecekleri heyecan ve eğlenceyi sunmak için özel olarak tasarlanıyor. Tasarımlarımız arasında yer alan Monster Jam ile ‘canavar araba’ kullanmanın, yerden metrelerce yüksekteki engellerin üzerinden atlamanın heyecanını yaşayabilirlerken, Defender ile gelecekteki bir savaş ortamını deneyimleyip, uzaylılarla kendi gözlerinden, ellerindeki silahla savaşabiliyorlar. Dahası tüm yönlere hareket edebilen, sürekli geliştirdiğimiz sanal gerçeklik teknolojimiz sayesinde gerçeğe en yakın sinemalarımızla bulunduğunuz yerden kalkmadan bir çölü, bir heyecan trenini ya da uçmayı deneyimlemelerini sağlayabiliyoruz. Ürünlerimizi deneyimleyen insanların indikten sonraki gülümsemeleri, heyecanları, yaşadıkları deneyim bizlerin en büyük ilham kaynağı” şeklinde konuştu. 

METAVERSE TEKNOLOJİSİNE GÖZ KIRPAN BİR TECRÜBE

Son tasarımları olan ve oyuncuların birbirileriyle etkileşime geçebildiği Mission Space: Digital Park’ı anlatan Mustafa Mertcan, “Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin Metaverse ile olan temel farkını ‘etkileşim’ olarak açıklayabiliriz. Metaverse teknolojisinde kullanıcılar birbirleriyle ve etrafındaki nesnelerle etkileşime geçebilir, simülasyon içerisinde aynı deneyimi yaşayarak aralarında konuşabilir, aynı hedef için çalışabilir bu nedenle Metaverse teknolojisi AR ve VR ile hazırlanmış tasarımlardan daha gerçekçidir. Ar-Ge ekibimizin uzun süredir üzerinde çalıştığı Mission Space: Digital Park tasarımımız Metaverse teknolojisini kullanarak oyunculara 30 ila 40 dakikalık bir uzay deneyimi yaşatacak. 8 bölümden oluşan simülasyonda öncelikle insanlığın uzay macerası anlatılacak, oyuncular uzay kıyafetlerini giyerek roketle Dünya’dan ayrılmayı deneyimleyecek, daha sonra Uluslararası Uzay Üssü’nde (ISS) uzay yürüyüşüne çıkacak ve nihayetinde Dünya’ya geri dönecekler. Tüm bu görevler gerçekleştirilirken oyuncular birbirileriyle etkileşimde kalacaklar” şeklînde konuştu. 
Ayrıca, Mission Space, ATRAX Fuarı’nda Yıldızlı Proje seçilerek ilk ödülünün de sahibi oldu.
 

YORUM EKLE

Novexx

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını