“Uzun vadede fabrika kuran fabrika olmayı hedefliyoruz”

Robotlu hat projelendirmenin önemine değinen Dem Robotik Satış ve Proje Müdürü Onural Demirel, uzun vadede fabrika kuran fabrika olmayı hedeflediklerini söyledi.

“Uzun vadede fabrika kuran fabrika olmayı hedefliyoruz”
EndüstrideAra - Haber Detay

“Uzun vadede sektörde belli bir noktaya ulaştıktan sonra fabrika kuran fabrika noktasına doğru evrilmek istiyoruz.” diyen Dem Robotik Otomasyon Satış ve Proje Müdürü Onural Demirel, robotlu otomasyonda doğru projelendirmenin altını çizdi.

Demirel ile 9,5 saniyede 4 askı taşıdıkları projelerini, görüntü işleme ve elektromagnet sistemi kullandıkları koli depaletleme ve paletleme projelerini ve gelecek dönem hedeflerini konuştuk.

Onural Bey, Ar-Ge ve Lojistik merkeziniz var. Orada mühendislik faaliyetlerinizi yürütüyorsunuz. Merkezinizde ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

2017 yılından beri şirket merkezimiz Beylikdüzü’nde konumlanıyor. Burada özel toplantılarımızı ve muhasebe işlerimizi yürütüyoruz. Bizim aslında mutfağımız, mühendis kadromuzun da bulunduğu Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Ar-Ge ve Lojistik Merkezimiz. Burada sistemlerimizin ön kurulumlarını yapabildiğimiz bir alana sahibiz. Biz Dem Robotik Otomasyon olarak ön kuruluma çok önem veriyoruz. Sistemlerimizi müşterimize teslim etmeden önce kendi alanımızda kurup, testlerini ve yazılımlarını yapıp nakliyesini gerçekleştiriyoruz. Böylece sahaya gitmeden önce bütün problemleri görmüş, çözmüş ve yazılımları da hazırlamış oluyoruz. Hatta görüntü işleme destekli koli depaletleme ve paletleme operasyonu gerçekleştirdiğimiz son projemizi, sırf ön kurulumunu kendi yerimizde yaptığımız için eğitim dahil 5 gün gibi bir sürede devreye aldık. Bu bize çok büyük bir avantaj sağlıyor.

Robotlu hat projelendirmede neler öne çıkıyor? Doğru bir projelendirmenin reçetesini verebilir misiniz?

İlk önce şunu belirtmek isterim, projelendirme bir süreçtir. Bu sürecin de doğru yönlendirilmesi ve doğru yönetilmesi gerekir. Bizim projelerimiz hem zaman açısından hem de teknik anlamda ücretsiz keşif çalışmasıyla başlar. Her şeyden önemlisi öncelikle yatırımcıyı anlamak gerekiyor. Robot yatırımcısı olmak isteyen firma talebini iletiyor veya biz onlara ulaşıyoruz. Firmanın sahasında bir keşif çalışması yapıyor, üretimi anlamaya çalışıyoruz. Keşif çalışmasının ardından sistem artık bizim mutfağımıza girmiş oluyor. Sonrasında tasarım ekibimiz, müşterinin numunesi üzerinde robot ataçman tasarımı (ürünü vakumlu sistemle mi, manyetik mi, yoksa mekanik sıkıştırıcılı mı tutalım) konusunda çalışıyor. Akabinde layout oluşturmaya geçiyoruz. Sistemin verimli çalışması ve o fabrikanın sahip olduğu alana uyması için bir yerleşim planı hazırlıyoruz. Bu noktada fabrikalardaki alanın çok değerli olduğunu hatırlatayım. Layoutu oluşturduktan sonra çevre birim ekipmanları, güvenlik fensleri, pnömatik ekipmanlar ve sensör ekipmanları gibi standart ekipmanları belirliyoruz. Bu seçimde çözüm ortaklarımızla çalışıyoruz. Mevcut sistem yerleşiminde simülasyon ekibimiz layout tasarım ekibinden alıyor, robot ataçmanına, taşınacak yüke göre bir ağırlık ve robot için erişim belirliyor. Simülasyon aşaması, gerçek robot yazılımlarıyla yapılan offline programlama ile oluyor. Offline programlamanın avantajlarından biri de sistemin otomasyonuyla ilgili yatırımcıya net bir bilgi verebilirsiniz. Biz simülasyon çalışmalarımızda videoları alıyoruz ve şuradan ürün gelecek şuradan paletlenecek ya da işte şu makinaya beslenecek gibi projeyi anlatıyoruz. Yerleşim ve doğru robot seçiminin ardından cycle time analizleri yapıyoruz. Bunlar da tamamlandıktan sonra teklif ve bütçelendirme aşamasına geçiyoruz. Bu arada simülasyon ekibimizin revizyonları olabiliyor ve revizyona göre değişiklikler yapabiliyoruz.

Hangi sektörlere yönelik ne gibi uygulamalar öne çıkıyor? Hayata geçirdiğiniz uygulamalardan örnekler verebilir misiniz?

Açıkçası biz sektör ayırmayı sevmiyoruz ama bir sektör söylemek gerekirse imalat sektörü diyebiliriz. Makina besleme uygulamaları yapıyoruz. Çalışma yaptığımız birçok firmada otomotive çalışıyor. Dolayısıyla otomotiv yan sanayiye birçok proje geliştiriyoruz. Bunun yanı sıra demir çelik sektörüne yönelik projeler hayata geçiriyoruz. Uygulama örneği vermem gerekirse… Dünyada 42 fabrikası bulunan, Türkiye’nin askı imalatı yapan büyük firmalarından birinde askı taşıma robotu devreye aldık. Hattan gelen plastik enjeksiyondan çıkan askılar bir hattan robotun önüne geliyor. Robotta askıları dörder gruplar halinde alıp makinaya besleme operasyonu yapıyor. Askı, o makinada da başka bir operasyona giriyor. Projeyle ilgili teklifimizi sunarken simülasyon çalışması yapmıştık. Fabrikada ciddi bir alan sorunu olmasına karşın, teklif aşamasında 10 saniyede 4 askı taşırız ve operasyonda da şu kadar yer kaplayacağız, otomasyonun akışı da şu şekilde olacak şeklinde göstermiştik. Yatırımcı ikna oldu ve hemen başlayın dedi. Şu anda projemiz ikinci yılına giriyor ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Verdiğimiz sözü tuttuk, 9,5 saniyede 4 askı taşıdık. Bunun yanında sektöründe söz sahibi olan cıvata ve kaynak teli imalatçısı olan bir müşterimiz için görüntü işleme destekli koli depaletleme ve paletleme hücresi devreye aldık. Sistem 35 kg ağırlığındaki kolilerin tahta paletlerden demir sepetlere aktarılmasını sağlamak için tasarlandı. İçi civata olan kolileri vakum ya da mekanik sıkıştırıcılı robot ataçmanı ile taşımak mümkün değildi. Biz de projeye özel olarak elektromagnet sistemi tasarladık. Manyetik sistem ile koli içerisindeki cıvataları koliye zarar vermeden hatta koli yırttık ya da deforme olsa dahi düşürmeden taşıyabildik. Depaletleme operasyonu için kameralı görüntü işleme teknolojisinden faydalandık. Robota entegre bir kamera sistemi ile palet ya da sepet üzerindeki kolilerin pozisyonunu otomatik olarak algılayarak robotun ürünü doğru bir şekilde tutmasını sağladık. Bu sistem için projelendirme aşamasında yine simülasyon faaliyetini gerçekleştirdik ve müşterimize sunumunu yaptık. Müşterimiz satın alacağı sistemin özelliklerini ve elde edeceği avantajları projelendirme faaliyetlerimiz sonucunda görmüş oldu ve projeyi onayladı. Bu sistemimiz de şu an aktif ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Gelecek dönem hedefleriniz ve planlarınızda neler var? Uzun vadede firmanızı hangi noktada görüyorsunuz?

Dem Robotik olarak, hedeflerimizi uzun vadeli olarak belirledik. Biz büyük resmi görmeye çalışıyoruz. Her gün üretmeye, projelendirmeye ve keşif yapmaya devam ediyoruz. Uzun vadeli hedeflerimiz arasında robotik otomasyon noktasını tamamladıktan ve sektörde belli bir konuma geldikten sonra fabrika kuran fabrika noktasına doğru evrilmek istiyoruz.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 17:04
YORUM EKLE

Robentex

Schunk

Dergiler