Süt üretiminde 20 milyon tonu yakaladı

Teksüt Yönetim Kurulu  adına Başkan Cevdet Arınık, Türkiye’de  son yedi yıl içinde süt üretiminin yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdiğini belirtti ve " 2017 yılında, Türkiye'de 20 milyon 700 bin ton süt üretildi.  Düzenli olarak üretim artmakta. Üretilen sütü hem işliyoruz, hem de ihraç ediyoruz" dedi.

Süt üretiminde 20 milyon tonu yakaladı
Robot Zirvesi

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık

"Süt Üretiminde 20 Milyon Tonu Yakaladık"

3 Mayıs 2018 tarihinde, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce düzenlenen panele iştirak eden, Türkiye’nin en büyük süt, süt ürünleri kuruluşlarından Teksüt’den Cevret Arınık’ın yanı sıra Al Baraka Türk Katılım Bankası CFO’su Temel Hazıroğlu'da katılımcılar arasındaydı. Panelin moderatörlüğünü Akademisyen Dr. Hamit Akçay gerçekleştirdi. Konu başlığı, başarının altın anahtarı olarak değerlendirilen ‘Azim’ konusu ele alındı. Teksüt'ün Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, mücadele, emek olmadan hiçbirşeyi elde etmenin mümkün olmadığını ifade etti ve “Mücadele azminin yanında, birlikte başarıyı getiren esas unsur çalışmak değil, daha çok çalışmaktır.” dedi.
 
1956 yılından bugüne Teksüt’ün, kuruluşundan itibaren yaşadıkları tecrübeleri ve aşamaları. Bu aşamaların karşısında ki duruşlarını öğrencilerle paylaşan Cevdet Arınık, Türkiye’deki süt  sektörünü ve sektörün gelişimine üretimi ve değindi. “Ülkemizde süt üretimi düzenli olarak artmakta. Bu anlamda süt sektörü giderek gelişiyor ve bunlarla birlikte süt ihracatımız da düzenli olarak yükseliyor.2010 senesinde, Türkiye’de 12 milyon ton süt üretilirken, 2017 yılına gelindiğinde ise 20 milyon 700 bin ton süt üretilmiiş bulunmakta. Bu üretimin yaklaşık olarak yarısı, süt sanayi işletmeleri tarafından kullanıldı. Türkiye'de sütü hem işliyoruz hem de ihraç etmekteyiz. Türkiye’nin yakın coğrafyasında süte yönelik talep artmaktadır. Sadece bununla da kalınmayıp uzak coğrafyalar da sütümüze yönelik pazarlar sunmaktadır. Mesela Teksüt olarak biz Tayvan’a ihracat yapmaktayız ve aynı zamanda devletimiz de Çin’e süt ürünleri satabilmek için gerekli çalışmaları yapıyor. Bütün bunlara bakarak, ülkemizde süt sektörünün ve üretiminin  geleceğinin açık  ve parlak olduğunu söyleyebilirim.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 17:46
YORUM EKLE

Entek

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını