Sultans of Türkiye, yeni robotuyla yarışmak için hazır

Uluslararası FIRST Robotics Competition (FRC) yarışmasının Türkiye ayağı İstanbul'dan başladı.

Sultans of Türkiye, yeni robotuyla yarışmak için hazır
Robot Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Uluslararası FIRST Robotics Competition (FRC) yarışmasının Türkiye ayağı İstanbul'dan başladı.

Konuyla ilgili olarak Siemens tarafından yapılan açıklamaya göre, eğitim kurumları arasında yapılan ve dünyada 26 ülkeden toplam 3 bin 660 takımın yarışacağı Uluslararası FIRST Robotics Competition'nın (FRC) Türkiye ayağı, bugün İstanbul'da sona erdi. Ülker Sports Arena'da yaklaşık 50 lisenin yarıştığı organizasyon Star Wars: Force for Change iş birliğiyle gerçekleştirildi.

"Geleceği Sonsuz Enerjiyle Güçlendir! (Infinite Recharge)" sloganı altında düzenlenen organizasyonda, lise öğrencileri yaptıkları robotlarla dereceye girmeye çalıştı.. Organizasyon sonunda ise en başarılı 6 takım, ABD Houston'da 14-18 Nisan'da yapılacak final yarışmalarına katılma hakkı kazandı.

Etkinlikte, geçen sene ABD'de yapılan finallerde "İlham Veren Mühendislik Ödülü"ne sahip olan ve 2020 senesi için Houston'a gitme hakkı kazanan Darüşşafaka Robot Kulübü'nün takımı Sultans of Türkiye de yeni robotlarıyla organizasyona katıldı..

Siemens'in uzman mühendisleri tarafından da mentorluk desteği sunulan Sultans of Türkiye, yeni robotuyla önce organizasyonun İstanbul'daki ayağında yer adı. Ekip, 1-4 Nisan'da Los Angeles'taki FRC Regional yarışmasına, oradan da 14-18 Nisan'da Houston'daki büyük finalde boy gösterecek.

Açıklamada görüşlerin ebaşvurulan Siemens Türkiye İletişim Direktörü Gizem Keçeci, "Telgraf eğitimiyle başlayan bir sürecin 113 yıldır devam etmesi ve robot yapımına kadar ulaşıyor olması Darüşşafaka ile kurduğumuz güçlü bağların önemli bir göstergesidir. Siemens Türkiye olarak, kuruluşundan bu yana ihtiyaç sahibi binlerce öğrenciye parlak bir gelecek sağlayan Darüşşafaka'yı gururla destekliyoruz." şeklinde konuştu.

Keçeci, eğitim konusunda şirketin çalışanlarının gönülden destek verdiğini de vurgulayarak, "Siemens Türkiye'nin gönüllü mühendisleri, Darüşşafakalı gençlerin geleceğin dünyasına donanımlı bir şekilde hazırlanmasına katkıda bulunmaya devam ediyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2020, 14:28
YORUM EKLE

Omron 1

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını