Sivas’ta 11 robot ve 34 makina aynı anda birbiriyle konuşuyor

Tezmaksan, Sivas'ta kam mili üreten fabrika için geliştirdiği I/O link bağlantı modeliyle 11 robotun ve yaklaşık 34 makinanın bir noktadan birbirleriyle haberleşmesine olanak tanıdı.

Sivas’ta 11 robot ve 34 makina aynı anda birbiriyle konuşuyor
Enerji Zirvesi

Geliştirdiği I/O link bağlantı modeliyle 11 robotun ve yaklaşık 34 makinanın bir noktadan birbirleriyle sanal olarak haberleşmesine olanak tanıyan Tezmaksan, akıllı fabrika uygulamasını son olarak Sivas’a taşıdı. 

"I/O LİNK İLE GERÇEKLEŞTİRDİK"

Türkiye’deki şirketlerin iş süreçlerini modernize etme noktasında ciddi bir çaba içinde bulunduğunu ve bunun gelecek için son derece umut verici olduğunu dile getiren Tezmaksan Genel Müdür Hakan Aydoğdu, son olarak Sivas’ta bu çalışmayı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Robotlu otomasyon konusunda her türlü talebi, markanın ihtiyacına uygun şekilde Ar-Ge departmanı ile birlikte projelendirdiklerini aktaran Aydoğdu, “Sivas’ta kam mili üreten ve dünyada 80 ülkeye ihracat yapan ESTAŞ fabrikasını akıllı fabrika haline getirdik. Burada makina ve robot kurulumlarının yanı sıra geliştirdiğimiz proje ile 11 robot ve yaklaşık 34 makinanın bir noktadan birbirleriyle sanal olarak haberleşmesini sağladık. Bunu da geliştirdiğimiz I/O link bağlantısı ile gerçekleştirdik. Biz ihtiyaca özel robotlu otomasyon çözümlerini, hangi prosesi nasıl yaparsak çok daha hızlı ve verimli bir tablo oluşturabilirize bakarak hazırlıyor ve hayata geçiriyoruz.”  dedi.

FABRİKALAR AKILLI HALE GETİRİLMELİ

Türkiye’nin uluslararası piyasada daha rekabetçi olabilmesi gerektiğini söyleyen Aydoğdu, bunun da ancak katma değeri yüksek ürünler mümkün olabileceğini söyledi.

Üretim tesislerinin dünyadaki trende uygun şekilde akıllı hale getirilmesinin bu noktada çok önemli olduğunu ifade eden Aydoğdu, “Biz önce ülkemizi düşünüyoruz. Akıllı fabrika oluşturulma talebi ile başvuruda bulanan markaların bizim makina ve robotlarımızı kullanmalarına bakmaksızın, şirketin ihtiyacına uygun şekilde projelendirmeyi yapıyoruz. Çünkü daha rekabetçi bir Türkiye, daha güçlü ve refah seviyesi yüksek Türkiye anlamına geliyor. 40 yıldır şunu söylüyoruz, halkımızın mutluluğu, ülkemizin gücü bizim en büyük kazancımız.” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 14:42
YORUM EKLE

Omron 3

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını