banner1322
x

RENKLER MAKİNA HATLARINDAKİ VERİMLİLİĞİ ARTIRMAYA DEVAM EDECEK

Renkler Makina Üretim Müdürü Cem Dalbiçer, preshane ve kaynakhane bölümleri için robot yatırımı planları olduğunu ifade ederek çalışmalarını anlattı.

RENKLER MAKİNA HATLARINDAKİ VERİMLİLİĞİ ARTIRMAYA DEVAM EDECEK
Endüstri 40 Zirvesi

Üretimlerinde pres besleme ve kaynak robotlarından fayda sağladıklarını anlatan Renkler Makina Kemalpaşa Fabrikası Üretim Müdürü Cem Dalbiçer, yüksek tonajlı preslerinden birine 3 adet robot yatırımı yapma planlarının bulunduğunu yanı sıra hatlarını daha verimli şekilde kullanmak üzere yeni proje ve fizibilite çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Dalbiçer, metal işleme sanayinde 41 yıldır İzmir ve Manisa’da bulunan toplam 3 üretim tesisinin yanı sıra 2 lojistik merkezi ve 400’den fazla çalışanı ile hizmet veren Renkler Makina'nın robot yatırımlarıyla sağladığı avantajları, entegratör seçiminin önemini ve gelecek planlarını anlattı.

Cem Bey, öncelikle okuyucularımız için kısaca firmanızın yapılanmasını ve yakın dönem iş gündemini anlatmanızı rica ediyoruz. 

1980 yılında kurulan Renkler, İzmir ve Manisa’da bulunan toplam 3 üretim fabrikası, 2 lojistik merkezi ve 400’ü aşkın çalışanıyla müşterilerine yüksek ürün kalitesi ve teknolojik altyapısı ile hizmet vermektedir. Kuruluşumuz, elektromekanik, otomotiv, beyaz eşya, e-şarj ve asansör gibi sektörlere üretim yapmakta olup, aylık bin 500 ton ham madde tüketimi ile üretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Montajlı ürün grupları, talaşlı imalat, EN 15085-2 ve EN 3834-2 sertifikalı kaynak proseslerinin yanı sıra presli imalat, lazer kesim, punch, abkant büküm gibi sac metal işleme proseslerini kendi bünyemizde barındırmaktayız. Renkler olarak üretimini yaptığımız tüm mekanik parçaların, pres kalıplarının, kaynak/montaj aparatlarının dizayn ve üretim kabiliyetine sahibiz. Schneider, Siemens, Eaton, Bosch, B/S/H, Rexroth, Gates, Stackpole, Magirus, ThyssenKrupp gibi global ölçekli firmalar ile çalışmaktayız. Kuruluşumuz her geçen yıl çok yönlü gelişimini sürdürmekte olup sürekli geliştirdiği teknolojisi ve yatırımları ile ürün ve proses yelpazesini arttırmakta, dinamik ve yetkin kadrosuyla çok hızlı büyümektedir. Bu büyüme ile 2020 yılında Renkler’in ihracat oranı yüzde 50'ye ulaşmıştır.

İlk kez robot yatırımı yapma ihtiyacı nasıl doğdu? Ne zaman robotlu üretime geçtiniz?

İlk robot yatırım ihtiyacımız, hat verimliliğimizi arttırabilmenin yanında, müşterilerimizin sipariş adetlerini ve kalitesel beklentilerini karşılayabilme ihtiyacımızdan ortaya çıktı. Özellikle emek yoğun istasyonlarda ve prosesi zor olan alanlarda araştırmalar yapmaya başladık. 2011 senesinden itibaren hem pres hatlarımızda hem de kaynak istasyonlarımızda robot uygulamalarını devreye almaya başladık. Sonrasında da Renkler Makina’nın robot uygulamalarını tecrübe etme ve bu alanda yatırım yaparak kendini geliştirme yolculuğu başlamış oldu. 

Fabrikanızdaki robot uygulamaları hakkında bilgi verir misiniz? 

Genel olarak firmamızda preshane bölümündeki hatlarımızı beslemek için pres besleme robotları ve kaynak bölümünde de hem kaynak işlemini daha hızlı hem de daha doğru yapabilmek adına kaynak robotları kullanıyoruz. Ayrıca yine kaynakhane bölümünde otomatik kaynak makinalarını besleyebilmek için de kaynak besleme robotları kullanıyoruz. Preshane bölümümüzde 5 adet Fanuc marka pres besleme robotumuz, kaynakhane bölümünde de 4 adet ABB marka kaynak robotu ve 1 adet de yine ABB marka kaynak hattı besleme robotumuz bulunmaktadır.

Yatırım öncesi entegratörünüzden/robot firmanızdan ne şekilde bir fizibilite çalışması aldınız? Bu noktada size göre entegratör seçimi ne kadar önem taşıyor? 

Bu tarz yatırım konularında entegratör seçimleri oldukça kritik bir önem taşımaktadır. Bizler hatlarımızdaki robot dönüşüm süreçleriyle ilgili ihtiyaç ve gereksinimlerimizi belirledikten sonra bunları öncelikle robot entegratör firmalarıyla görüşüp projenin nasıl, ne şekilde ve kaç adet robot ile yapılabileceğimizi tartışırız. Bu noktadaki kritik süreçlerden bir tanesi de proje beklentilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde entegratör firmalar tarafından sağlanıp sağlanamayacağı konusudur. O sebeple küçük ayrıntılar bile projelerin fizibilite süreçlerinde oldukça önemli bir yere sahip oluyor. Entegratör firmalar fizibilite çalışmalarını hazırlarken, bizler de robot uygulamasının yapılacağı hatlarda ortaya çıkartabileceğimiz kazançları hesaplıyoruz. Öncelikli olarak üretim verimliliklerinin ne oranda artacağı, insan gücünün ne kadar azaltılacağı ve kalitesizlik maliyetlerinin ne oranda iyileştirilebileceği gibi konulara odaklanıyoruz. Entegratör seçimleriyle ilgili diğer bir önemli konu da kurulacak robot hatlarındaki güvenlik gerekliliklerinin sağlanabiliyor olmasıdır. Robot yatırımlarıyla hatlardaki çalışan sayılarımızı ne kadar azaltsak da, robotların insanlara temas edebileceği her bölgede gerekli emniyet ve güvenlik önlemlerinin entegratör firmalar tarafından sağlanması önceliğimizdir.

Üretimin sonuçları ve avantajları neler oldu? Robot yatırımı size ne gibi katkılar sağladı? İşçi maliyetlerini düşürme anlamında bir düşüş yaşandı mı? 

Üretim açısından hatlarımızda birçok avantaj sağlamış durumdayız. Özellikle zorluk derecesi yüksek ve efor gerektiren işlerin robotlar aracılığıyla yapılması hatlardaki verimliliklerimizin artmasına, operasyon sürelerinin azaltılabilmesine ve her ürünümüzün aynı kalitede üretilebilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca insan kaynaklı çalışan hatlarımızda çalışan sayılarının minimuma indirilmesi de bu tarz sistemlerin sağladığı önemli avantajlardan biridir. Robotik uygulamalarla hatlarda çalışan operatör sayılarının azaltılabilmesine ve işçilik maliyetlerimizin düşürülmesine olanak sağlıyoruz. Bu sayede daha rekabetçi ve daha yenilikçi olabiliyoruz. Tabii ki değişimin olduğu her yerde başlangıçta bazı zorluklar da yaşanabiliyor. Bizler de bu süreçleri devreye alırken bazı zorluklar ile mücadele etmek zorunda kaldık. Çalışma şekillerimizin değişmesi, robotlu hatlardaki ihtiyaçların mevcut çalışma düzenlerimizden farklı olması, daha farklı önlemler ve tedbirler almamızı gerektirdi. Robotlu hatlardan maksimum verimi sağlayabilmek ve oluşabilecek hataları minimuma indirebilmek için, iş akış süreçlerimizin her adımını detaylı ve düzgün bir şekilde değerlendirmemiz ve yeniden düzenlememiz gerekti. Bir taraftan hatlarda çalışan iş gücünü azaltırken, diğer taraftan da robotları programlayabilecek ve çalıştırabilecek şekilde ekiplerinizi de eğitmeniz ve geliştirmeniz gerekiyor. Bu gelişimleri sağlamaya başladığımızda hem kurum içi know-how seviyemiz artmaya başladı hem de robot hatlarındaki tecrübelerimizin artmasıyla diğer robot uygulamalarını daha hızlı ve daha efektif bir şekilde devreye almaya başladık.

Gelecek dönemde hangi alanlarda robot yatırımı yapmayı planlıyorsunuz?

Bu seneki projelerimiz arasında yüksek tonajlı preslerimizden bir tanesine 3 adet robot yatırımı yapmak bulunuyor. Ayrıca kaynakhane bölümümüzde de robot çalışmalarımız devam etmektedir. Hatlarımızı daha verimli şekilde kullanmak için mühendis arkadaşlarımız yeni projeler ve fizibilite süreçleri üzerinde çalışıyor. 

Sizi tanıyabilir miyiz? Akademik kariyerinizden ve profesyonel iş geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Yüksek lisansımı da mekatronik alanında tamamladım. Yaklaşık olarak 12 senedir özel sektörde havacılık, otomotiv, elektromekanik sektörlerinde üretim ve mühendislik alanlarında çalıştım. 2020 yılında katıldığım Renkler ailesinde şu an 120 kişilik üretim kadrosunun bulunduğu Kemalpaşa lokasyonunda, Üretim Müdürlüğü görevini sürdürüyorum.


 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 17:45
YORUM EKLE

Novexx

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını