banner1322
x

Palettizer sistemini geliştirmek için robot projelerine devam ediyor

Uşak’ta peynir üretmek amacıyla 1992 yılında ilk üretim tesisini açan Muratbey, kurulduğu günden bu yana otomasyon sistemine oldukça önem veriyor. Burgu Peynir’e olan talebe cevap vermek amacıyla pick&place robot yatırımı gerçekleştiren Murat Bey, palettizer sistemini geliştirmek için robot projelerine devam ediyor.

Palettizer sistemini geliştirmek için robot projelerine devam ediyor
Endüstrideara

Ticaret hayatına 1952 yılında başlayan ve peynir üretimi için ilk üretim tesisini 1992 yılında kuran Muratbey, üretim faaliyetlerine Uşak’ta devam ediyor. Kurulduğu günden bu yana otomasyona büyük önem verdiklerinin altını çizen Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “Burgu Peynir’e olan talep üzerine kase üretimimizin yanı sıra 2014 yılında ufak çaplı pick & place robotlar ile prosesimizde robot sistemlerini kullanmaya başladık. Bunları ürün dolumlarında kullandığımız delta robotlar takip etti. Paletleme sistemleri için şu an hali hazırda bir adet palettizer robotumuz bulunuyor. Palettizer sistemimizi daha da geliştirmek için ilave robot projelerimiz üzerine çalışmalarımız devam ediyor.” diyor. 

Öncelikle okuyucularımız için kısaca firmanızın yapılanmasını anlatmanızı rica ediyoruz. 
Muratbey’in perakende sektöründe ticaret hayatına başlangıcı 1952 yılına uzanıyor. 1965 yılında Eminönü’nde küçük bir peynirci dükkânıyla sektöre adım atmamızın ardından, 1992 yılında ilk üretim tesisimizi açtık. 2004 yılında Uşak Organize Sanayi’nde son teknolojiye uygun fabrika açılışımızı gerçekleştik.

35 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisimizde ürettiğimiz peynirlerimizle her gün Türkiye çapında 30 bin satış noktasına ulaşıyoruz. 700 ton süt işleme kapasitesi bulunan tesisimizde 400 çalışanımızla her gün çok lezzetli peynirler üretiyoruz. Ürünlerimizle daha fazla sayıdaki insanın sağlıklı sütle üretilmiş sağlıklı ve keyifli ürünler tüketmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Yenilikçi Ürünler, Sağlıklı Yaşam, Gurme, Çocuklar İçin, İkramlıklar ve Geleneksel kategorileri altında 300’ün üzerinde ürün çeşidimiz bulunuyor. İnovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına önem veriyoruz. Geleneksel peynirlere lezzet katarken yeni peynir çeşidi keşifleri de yapıyoruz. Enerji tasarrufu ve üretimde sıfır kimyasal atık hedefi için çaba göstermekte ve sadece ürün değil geliştirdiğimiz teknolojik projeler ve yeni yöntemlerle de sektörümüzde öncü ve örnek olma rolünü devam ettiriyoruz.

Firmanız ülkemize alanında ne gibi ilkleri kazandırdı? Hangi başarılara imza attı?

İnovasyonu, üretimden pazarlamaya tüm iş süreçlerinde faaliyetlerimizin odak merkezi haline getiren Muratbey olarak, mühendislikten aldığımız destek ve bakış açısı ile geleneksel bir lezzet olan peynire farklılık katmaya çalışıyoruz. Yeni neslin damak tadı tamamen farklılık gösteriyor. Geleneksel lezzetlerin yanı sıra yemesi daha kolay ürünleri tercih ediyorlar. Biz de değişen ihtiyaçlara yönelik sürekli Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalarımız sonucu hem Türkiye’de hem de dünyada tek olan Burgu’yu sofralara kazandırdık. Burgu gerek yurt içindeki gerekse yurt dışındaki tüketici tarafından çok sevildi ve beğenildi.

Sektöre kazandırdığımız yenilikçi ürünlerin yanı sıra ihracatta da önemli başarılara imza atarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Avrupa’ya ihracat yasağının kaldırılmasının ardından geçtiğimiz aylarda gerekli tüm prosedürleri yerine getirerek Avrupa Birliği ülkelerine ihracat iznini alan sayılı firmalar arasında yer aldık. Şu anda ise ülkemizden Avrupa ülkelerine peynir ihracatı yapan tek firmayız. Sağlıklı ve lezzetli peynirlerimizi Almanya, Hollanda, Fransa gibi ülkeler başta olmak üzere AB ülkelerine ihraç ediyoruz. Amerika, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerin ardından ihracat ağımıza Avrupa Birliği ülkelerini de ekledik.

Çalışmalarımızın karşılığında ulusal ve uluslararası pek çok alanda çeşitli ödüllerin sahibi olduk. Son olarak dünyanın önde gelen markalarının katılım sağladığı Küresel Süt Ürünleri Kongresi kapsamında düzenlenen Dünya Süt Ürünleri İnovasyon Ödülleri’nde En İyi Peynir kategorisinde Burgu Peynir’in yurt dışına ihraç edilen ismi “Helix Cheese” markasıyla birinci seçildik. Uluslararası alanda en itibarlı ödüllerin başında gelen Dünya Süt Ürünleri İnovasyon Ödülleri’nde yenilikçi ve mükemmel ürünler değerlendiriliyor. Ülkemize bu başarıyı taşımış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
Yine 2018 yılı içerisinde tüketicilerimizin “kalitede bir numara” olarak seçtiği marka olarak Qudal Madalyası’nı da almaya hak kazandık. İsviçre merkezli ICERTIAS'ın Ocak-Şubat aylarında gerçekleştirdiği kalite ve pazar araştırmasında Türk vatandaşlarına kendi tecrübe ve görüşlerine göre, “Türk pazarında en kaliteli ürünü sunan kaşar peyniri üreticisinin adı nedir?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 75’i ‘‘Muratbey’’ yanıtını verdi. Araştırma sonucunda Quality Medal olarak bilinen, “Qudal-Kalitede 1 Numara Madalyası” almaya hak kazandık. 2016’dan bu yana halkın en kaliteli marka olarak nitelendirmesiyle aynı ödülü iki kez üst üste almaktan da ayrıca gurur duyduk.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 16:52
YORUM EKLE

Entek

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını