KOLABORATİF OTOMASYONA GEÇİŞ ARTIK ZORUNLULUK

Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, KOBİ’lerin dijital dönüşümü gerçekleştirmesinde en kolay yolun cobot teknolojisi olduğunu anlattı.

KOLABORATİF OTOMASYONA GEÇİŞ ARTIK ZORUNLULUK
Enerji Zirvesi

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nin etkinliğinde konuşan Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, "KOBİ’lerin ayakta kalıp rekabet edebilmesi için kolaboratif otomasyonun artık bir seçenek değil zorunluluk olduğu giderek daha yaygın şekilde kabul görüyor." dedi.

COBOT KULLANIMININ AVANTAJLARI ANLATILDI

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nin  6-7 Ekim 2021 tarihlerinde dördüncüsünü düzenlediği 4’üncü İstanbul KOBİ’ler ve Bilişim Kongresi çevrim içi olarak yapıldı. “Yeşil Dünya, Teknoloji ve İhracatçı KOBİ’ler” teması ile düzenlenen kongrenin “Mavi Beyaz Robotlar (Başarı Hikayeleri)” panelinin sponsoru Universal Robots oldu. Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök’ün konuşmacı olarak katıldığı panelde, üretim yöntemlerini dijital dönüşüme uygun şekilde değiştirmek isteyen KOBİ’lere kolaboratif robot kullanımının avantajları anlatıldı.

Gök konuşmasında, söz konusu seviyedeki işletmelerinde ayakta kalarak rekabet edebilmeleri için kolaboratif otomasyonun artık bir seçenek değil zorunluluk olduğu görüşünün giderek daha yaygın şekilde kabul gördüğünü vurguladı.

"YÜZDE 500'E VARAN VERİM ARTIŞI SAĞLANIYOR"

‘Dönüşüm için bugün başlayın’ mottosuyla hayata geçirdikleri kampanya ile KOBİ’leri cobot teknolojisiyle tanıştırdıklarını kaydeden Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Gök, “KOBİ’ler, cobot teknolojisinden faydalanarak üretimlerinde ihtiyaç duyulan verim artışı ve esnekliği gerçek anlamda sağlıyor. Üretimde insandan bağımsız çalışmasının yanında ihtiyaçlara uygun olarak insanlarla yan yana da çalışabilen cobot’lar, herhangi bir çalışma alanına veya mevcut sisteme kolay bir şekilde entegre edilebiliyor. Ayrıca cobot’lar, gerek yüksek üretim adetlerinde gerekse düşük üretim adetlerinde geniş yelpazedeki ürün çeşitliliğinin olduğu üretimlere uyarlanarak fark yaratıyor. Her zaman yüksek hassasiyet ve kalitede çalışan cobot’larla üretimde yüzde 500’e varan verim artışı sağlanıyor. Hızlı yatırım geri dönüşü sağlanan cobot’lar üretimde katma değer yaratıyor." şeklinde konuştu.

YENİLİKÇİ AVANTAJLAR SUNUYORLAR

Cobot’ların öne çıkan avantajlarını vurgulayan Gök, sözlerine şöyle devam etti: 

"Cobot’lar, kolay programlama imkanı ile birlikte hafif ve kompakt yapısıyla üretimin her alanında esnek şekilde çalışabiliyor. Her eksende ±360 derece dönüş kabiliyetine sahip cobot’lar, klasik anlamda bakım gerektirmiyor ve 220V düşük enerji ihtiyacı ile geniş kapsamlı bir enerji yatırımına da ihtiyaç duymuyor. Üretimde sıkıcı, tekrarlayan ve riskli işleri çalışanlardan devralarak insan hatasını sıfıra indiriyor. Tüm parti ya da serilerde aynı kaliteyi sunarak, üretimde aynı yüksek standartlarda kesintisiz iş yapabilme imkanı sağlıyor. Böylece cobot’lar, yüksek ve istikrarlı kaliteyle birlikte hammadde, zaman ve iş gücünün etkin bir şeklide kullanılmasını garanti ediyor."

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2021, 09:25
YORUM EKLE

Eriş Makina

Fanuc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını