banner1322
x

Kalyon Robotik: Sektörde nitelikli eleman yok!

Türkiye'nin robotik sektöründe, nitelikli eleman sıkıntısı yaşandığını belirten, Kalyon Robotik Kurucusu Kalyoncu, "Endüstri 4.0 Anadolu'ya anlatılmadı", diyor.

Kalyon Robotik: Sektörde nitelikli eleman yok!
Enerji Zirvesi

Kalyon Robotik, 2012 yılından bu yana robotlu veya robotsuz, proses çözümler üretiyor.
Kalyon Robotik’in Kurucu Ortağı Seçkin Kalyoncu, ST Endüstri Radyo'da, Teknoloji Gündemi programının stüdyo konuğuydu. Kalyoncu, sektörde, nitelikli personel sıkıntısı yaşandığını belirterek, firmaların kendi bünyelerine kabul ettikleri 10 kişiden birini yetiştirebildiklerini belirtiyor.

ENDÜSTRİ 4.0'A ANADOLUYA ANLATMADIK

Endüstri 4,0’a geç kalındığını belirten Kalyoncu, Güney Kore, Japonya, Almanya, ABD ve Kanada’nın yarıştığı bu yarışta, Türkiye’nin henüz olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Bunun için önce Anadolu’ya Endüstri 4,0’ın anlatılması lazımdı, anlatmadık. ‘Kısa sürede bu işten nasıl kar ederiz’ diye düşündük.

ROBOT OLMAZSA OLMAZ!

Gelişen bir ülke statüsü ile kur baskısını hissediyoruz.
Etkin ve organik iş gücünün, ortam maliyeti ve zorlukları sebebi ile gelişen koşullarda ve sanayide, otonom robotları kullanmayı her geçen gün daha da zorunlu hale getiriyor.
Bu stratejimizi de, maliyetlere ve üretim verimliliğine direkt olarak, olumlu etki yaratacağını gördüğümüz için, robot bizim için vazgeçilmezdir.

ROBOTU, ÜRETİM SÜRECİNE DAHİL ETMEYEN, REKABETTEN VAZGEÇER

Robotu, üretim sürecine dâhil edemeyen kurumlar, rekabet güçlerinden vazgeçerler.”
Robutun kendi ara yüzleri ile makinalara entegre olduğunu düşünürseniz, şu an bir operatörün yaptığı işi, çok rahat robota yaptırabilirsiniz. Ve ileri Batılı toplumlar, çoktan buna geçti. Türkiye ise maalesef, bu ülkelerin 2. el robotlarını sattığı bir pazar oldu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 14:08
YORUM EKLE

Omron 1

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını