Hibrit robotu HC10DT IP67 ile tasarımın "Oscar"ını kazandı

Yaskawa’nın yeni hibrit robotu Motoman HC10DT IP67 tasarım dünyasının Oscarları olarak kabul edilen Red Dot Design Award 2020’de ödüle layık görüldü. 

Hibrit robotu HC10DT IP67 ile tasarımın "Oscar"ını kazandı
Enerji Zirvesi

Yaskawa’nın yeni hibrit robotu Motoman HC10DT IP67 tasarım dünyasının Oscarları olarak kabul edilen Red Dot Design Award 2020’de ödüle layık görüldü. 

Red Dot jürisi tarafından “Red Dot Award: Product Design 2020”den zaferle çıkan model, yüksek tasarım kalitesi nedeniyle ödülün sahibi oldu.

Firma ayrıca, 2018 yılında GP8, 2019 yılında MotoMINI ve bu yılda HC10DT IP67 ile üst üste üçüncü kez en iyi tasarım ödülünü alma başarısını gösterdi.

“ÖDÜL ALANLAR, YENİ STANDARTLARI BELİRLİYOR”

Ödül kazananlara ilişkin görüşlerini paylaşan Red Dot Design Award (Kırmızı Nokta Tasarım Ödülleri) Kurucusu ve CEO’su Prof. Dr. Peter Zec, “Ödülü kazananlar, ödül almaya layık mükemmel ürünler yarattıklarını kanıtladılar. Ödül alan ürünler, jüriyi sadece estetikleri ile değil, aynı zamanda benzersiz işlevsellikleriyle de etkiledi. Tasarımları ile ödül kazananlar, sektörlerinde yeni standartları belirliyor. Onları başarılarından dolayı en içten dileklerimle tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

GERÇEK BİR İNSAN-ROBOT İŞ BİRLİĞİ SUNUYOR

Hem toz hem de su geçirmez özelliğine sahip 6 eksenli robot, IP67 koruma sınıfı sayesinde kire veya sıvılara maruz kaldığı zorlu ortam koşullarında bile çalışmaya devam ediyor.

Ürün ailesinin ana modeli HC10DT gibi, yeni IP67 varyantı da endüstriyel bir robotun tutarlılığını ve yüksek hareket hızını, operatör ve robot arasındaki temas kuvvetlerinin güvenli sınırlaması ile birleştirerek gerçek bir insan-robot iş birliği (HRC) sağlıyor.

Güç ve kuvvet sınırlaması olan bir robot olarak HC10DT IP67, ISO TS15066 teknik şartnamesine göre üretim sahasına yerleştirilebiliyor. 

Bu nedenle ek koruyucu önlemlere ihtiyaç duymuyor ve kurulumu son derece esnek bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

6 BİN 500’DEN FAZLA ÜRÜN YARIŞTI

Dünyanın en ünlü tasarım yarışmalarından olan Red Dot ödülleri, 1955 yılında beri ürün tasarımı konusunda, dünyanın her yerinden tasarımcılara ve üreticilere ürünlerini değerlendirmek amacıyla bir platform sunuyor.

Farklı disiplinlerden gelen, alanında deneyim uzman jüri üyeleri, estetiğin yanı sıra seçilen malzemeleri, kalitesini, işçilik seviyesini, ergonomiyi ve işlevselliği değerlendirir ve “İyi tasarım ve yenilik arayışı” sloganına sadık kalarak en iyi tasarımlar ödül almaya hak kazanır.

Yarışmaya 2020 yılında, 60 farklı ülkeden tasarımcı ve şirket, 6 bin 500’den fazla ürün ile başvuruda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 16:11
YORUM EKLE

Teknorob

Fanuc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını