Güneş paneli robotu ile enerji verimliliğinde yüzde 20 artış

Alp Mühendislik ve MCBÜ tarafından hayata geçirilen güneş paneli temizleme robotu, güneş paneli kirliliğine çözüm sunuyor ve enerji verimliliği sağlıyor.

Güneş paneli robotu ile enerji verimliliğinde yüzde 20 artış
Enerji Zirvesi

Alp Mühendislik ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) iş birliği ile geliştirilen “Otonom Fotovoltaik Güneş Paneli Temizleme Robotu”, elde edilen enerjide yüzde 20 artış sağlıyor. 

Firma tarafından yenilenebilir enerji kaynaklarından CSP (Güneş Enerjisi) sektöründeki güneş paneli kirliliğine karşı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü akademisyenleri ile üniversite-sanayi iş birliği kapsamında geliştirilen yerli temizleme robotu, enerji verimliliğine imkan veriyor.

Robot, mekanik yapısının farklı panel dizilme şekillerine kolay adapte edilebilmesi, basınçlı hava üfleme ve yağmur suyundan temizlik amaçlı yararlanmaya yönelik otonom çalışma özelliği ile öne çıkıyor.

Üzerindeki yağmur sensörü yağmur yağdığında veya tozlanma belli bir seviyeyi aştığında, robot otonom çalışma moduna geçiş yapıyor. Diğer durumlarda ise gece modunda çalışıyor.

Bu kapsamda geliştirilen yazılım ile sahanın meteorolojik verileri depolanıp analiz edilebiliyor. 

Cihazın haberleşmesi, veri toplaması ve mobil cihazlar üzerinden kolay takibi sağlanıyor ve kontrol edilebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 13:48
YORUM EKLE

Novexx

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını