banner1322
x

"GELECEKTEKİ MESLEKLERİN ÖNEMLİ PARÇASI OLACAKLAR"

Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, geleceğin mesleklerinde cobot'ların önemli bir rol oynayacağını belirtti.

"GELECEKTEKİ MESLEKLERİN ÖNEMLİ PARÇASI OLACAKLAR"
Endüstri 40 Zirvesi

Geleceğin çalışanlarının yeni mesleklere şimdiden hazırlanması gerektiğini belirten Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobot’ların eğitim hayatının da önemli bir parçası haline geleceğini kaydetti.

58 MİLYON YENİ İŞ ORTAYA ÇIKACAK

Dünya Ekonomik Forumu'na göre, 2025 yılında, mevcut işlerin yarısından fazlası otomatikleşecek ve Endüstri 4.0 dönüşümü ile 58 milyon yeni iş ortaya çıkacak.

Bu nedenle iş dünyası, otomasyonun farklı alanlarında uzmanlaşmış profesyonellere ihtiyaç duyacak.

"İŞ YAPMA ŞEKİLLERİNİ NİTELİKLİ HALE GETİRECEK"

Sanayi endüstrisi, gelecekte giderek daha yaygın şekilde otomatikleşse dahi insanın odakta kalmaya devam edeceğini kaydeden Gök, “Robotik otomasyonun faydaları ile insanın eleştirel düşünme gibi alanlardaki benzersiz bilişsel yeteneklerinin birleştiği yeni bir süreç doğuyor. İnsanlar ve kolaboratif robotların bu kombinasyonuna "Endüstri 5.0" diyoruz. Bunun sonucunda günümüzdeki mesleklerin bir çoğu Endüstri 5.0’a adapte olacak. Gelecekte kolaboratif robot kullanabilen doktorlar, sağlık mühendisleri, robotik tarım operatörleri gibi yeni multidisipliner meslekler daha fazla ön plana çıkmaya başlayacak. Bu yeni gelişmelerle birlikte, insana özgü iş yapma şekillerini daha nitelikli kılacak” dedi. 

Gök, cobotların bakımından üretimine, yazılımından kurulumuna kadar tüm süreçlerde yer alabilecek nitelikli çalışanların yetişmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kolaboratif robotlar yani cobot’lar sadece üretimde yer almakla kalmayacak. Gelecekte hizmet, eğitim, eğlence gibi farklı alanlarda karşımıza daha çok çıkacak ve günlük hayatın içine girecek. Uzmanlık gerektiren disiplinlerin önemli bir parçası haline gelecek. Mevcut meslekler cobot teknolojisi ile bütünleşik hale gelerek ya yeniden adlandırılacak ya da cobot teknolojisinin sağladığı avantajlarla yeni meslekler ortaya çıkacak. Uzmanlık alanı fark etmekszin dijitalizasyon kavramını yakından takip etmenin son derece önemli olduğunu düşünüyorum.”

"DİJİTAL ENDÜSTRİYE GEÇİŞTE EĞİTİM KRİTİK ÖNEME SAHİP"

Cobot’larla sadece üretim anlamında değil, eğitim anlamında da bazı şeyleri değiştirmek istediklerini kaydeden Gök, “Dijital endüstriye geçişi başarıyla tamamlayabilmemizi sağlayacak en önemli unsur, eğitimdir. Bu nedenle meslek liseleri, teknik eğitim merkezleri veya üniversitelerdeki bu alandaki eğitimleri çok önemsiyoruz. Universal Robots olarak cobot’larıyla geleceğin çalışanlarını buluşturmamız ve onları en kısa zamanda bu teknolojiyle tanıştırmamız gerekiyor” dedi.

GENÇLERİ, GELECEĞİN ÜRETİM MODELİNE HAZIRLIYOR

Eğitimin ve robotik sektörün geleceğine katkı sunmak adına “Cobot ile sınıflarda teoriden pratiğe geçin!” mottosuyla yeni bir eğitim kampanyası başlattı.

Eğitimde cobot dönüşümünü hayata geçiren şirket, hem hem öğrencilere hem öğretmenlere destek vermeye devam ediyor.

Universal Robots Cobot Eğitim Kiti sayesinde öğrenciler, öğretmenleri gözetiminde robot çevre elemanları ve ekosistemiyle uygulamalarını yapabiliyor. Öğrenciler ayrıca, Türkçe, ücretsiz ve çevrimiçi UR Akademi eğitimlerine katılıyor, cobot’un kurulumu ve programlanmasıyla ilgili temel bilgiler ediniyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2021, 14:16
YORUM EKLE

Omron 1

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını