Dünyanın cobot teknolojileri sanal fuar ile tanıtıldı

Universal Robots'un ev sahipliğinde, kolaboratif robotlarla ilgili dünyanın en büyük sanal fuarı “WeAreCOBOTS”, 16-18 Haziran'da gerçekleştirildi. Fuarda, robotik otomasyonda geleceğin teknolojileri masaya yatırıldı.

Dünyanın cobot teknolojileri sanal fuar ile tanıtıldı
Endüstrideara

Kolaboratif robotlarla ilgili dünyanın en büyük sanal konferans ve fuarı “WeAreCOBOTS”, 16-18 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kolaboratif robotlar ve endüstriyel otomasyon alanında dünyanın önde gelen uzmanlarının konuşmacı olarak katıldığı ve sanal stantların yer aldığı fuarda, robotik otomasyonda geleceğin teknolojileri masaya yatırıldı.

Üretim süreçlerinde insan ve robotlar arasındaki iş birliği, gelecekte otomasyonda yeni normal, otomasyonda uygulama zorlukları ve çözümlerinin ele alındığı fuarda ayrıca üretim dünyasının yeni robot teknolojileri tanıtıldı.

Fuarda ayrıca ilk uygulama standlarında Çapak Alma-Polisaj, Makine Besleme, Kalite Kontrol, Taşıma, Montaj, Yapıştırma-Dağıtma uygulamalarına yönelik spesifik tanıtımlar yapıldı. 

Universal Robots (UR), bir ilke imza atarak, Dünyanın En Büyük Sanal Cobot Konferans ve Fuarı “WeAreCOBOTS” etkinliğine ev sahipliği yaptı. 16-18 Haziran 2020 tarihleri arasında üç gün boyunca online gerçekleştirilen ve katılımın ücretsiz olduğu fuarda, 30’dan fazla stant ve otomasyon alanında dünyanın önde gelen uzman 50 konuşmacısı yer aldı. 

ROBOTİK TEKNOLOJİLERE DAİR İPUÇLARI VERİLDİ 

Tüm sektörlerden yoğun ilgi gören sanal fuarda katılımcılar, sanal stantları gezerek, dünyanın en önemli cobot uzmanlarının gerçekleştirdiği konuşmaları takip etti.

Robotik otomasyonuna dair ipuçlarının da verildiği fuarda katılımcılar, kolaboratif otomasyonun sunduğu sayısız fayda hakkında da bilgi edinme şansı yakaladı.

İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca olmak üzere beş dilde yayınlanan etkinlikte katılımcılar ayrıca, otomasyon uzmanlarıyla çevrimiçi birebir görüşerek, montaj, paketleme, makine besleme gibi birçok canlı uygulamaları izleme, 'Tak-Çalıştır ve Üretime Başla!' kitlerini ve UR+ ekosistemi bileşenlerini keşfetti.

Üretimden montaja kadar tüm süreçlerde yer alan robotların tanıtıldığı fuarda, katılımcıların soruları da yanıtlandı.  

“SIRA DIŞI OLMAYA VE SIRA DIŞI İŞLER YAPMAYA ODAKLANDIK”

Fuarın açılış konuşmasını yapan Universal Robots Başkanı Jürgen von Hollen şunları söyledi: 

“Universal Robots olarak kurulduğumuz ilk andan itibaren sıra dışı olmaya ve sıra dışı işler yapmaya odaklandık. 'WeAreCOBOTS'da bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz, kolaboratif robotlarla ilgili dünyanın ilk sanal fuarı oldu. Pandemiyle birlikte süreçler ve şirketler dijitalleşmek zorunda kaldı. WeAreCobots da bu anlamda tüm dünyadaki üreticilere ulaşmamızdaki önemli sanal yol oldu. Sanal fuarımızda pandemi dönemimde üretimin kesintisiz devam etmesi için sunduğumuz birbirinden farklı teknolojileri üreticilere paylaşma fırsatı yakaladık.” 

“KOBİ'LER ÜRETİMLERİNDE COBOT KULLANMAYI DÜŞÜNÜYOR”

Hollen, sözlerine şöyle devam etti: “Pandemiyle birlikte dünya çapındaki üreticiler pazar taleplerini karşılama ve çalışan sağlığını koruma anlamında baskı altında. Birçok ülkede kalifiye işçi sıkıntısı büyük bir sorun olmaya başladı. Pazarın maksimum esneklik, ürün kalitesi ve verimlilik gibi beklentilerine karşı üreticilerin de çalışan güvenliği ihtiyaçları artıyor. Tüm bunların yanı sıra üretim alanlarının sınırlı olması sebebiyle sunulan çözümler de bir o kadar basit olmalı. Üretim aşamasındaki mevcut zorluklar Covid-19 salgınıyla daha da ağırlaştı. Firmalar bu dönemde kesintiye uğramış tedarik zincirleri, sosyal mesafe, ekonomik ve politik belirsizliklerle karşı karşıya. Tüm bu belirsizliklerden çıkmak ve üretimde istikrarın sağlanması anlamında üreticilerin yardımına cobotlar yetişmektedir. Her türlü koşulda esnek ve hızlı üretim, yatırımın en kısa sürede geri alınması anlamına geliyor. Robotlara virüs bulaşma riski olmadığı için sosyal mesafe gibi kurallara gerek olmamaktadır ve minimum alandan maksimum verim alınabilmektedir. Biz de bu fuarımızla üreticilere her koşulda nasıl kesintisiz üretim yapabileceklerini anlattık. Fuarımız yoğun ilgi gördü, katılımdan son derece memnunuz. Salgın özellikle KOBİ'leri yenilikçi üretim teknolojilerini düşünmeye zorladı. Birçoğu şu anda cobotları üretimde kullanmayı düşünüyor.”

Etkinlikte, Universal Robots’un; OnRobot, Robotiq, Sensopart, Schunk, Robatec, Cobotracks, Tantec, Rocketfarm, Gimatec, Photoneo, Asyril, Micropsie, Zimmer, Robominds, Schmalz, Igus, SMC ve Piab gibi dünyanın birçok ülkesinden katılan partnerleri de yer aldı. 
 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 18:06
YORUM EKLE

Omron 3

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını