banner1322
x

Çin’deki robot yarışmasına Türk öğrenciler damga vurdu

Çin’de düzenlenen MakeX Robotik Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Adana, Ankara, Ardahan ve Bursalı öğrenciler büyük başarı kazandı.

Çin’deki robot yarışmasına Türk öğrenciler damga vurdu
Robot Zirvesi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guangzhou şehrinde 5-9 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen 2018 MakeX Robotik Yarışması’nda Türkiye’yi başarıyla temsil eden öğrenciler farklı dereceler aldı.

MAKEX ROBOTİK 2018’DE ADANA VE BURSA TAKIMLARI DÜNYA 3.’SÜ OLDU 

Makeblock üretimi Mbot robotlarla gerçekleştirilen kodlama ve tasarımı birleştiren yarışmalarda; dört tur maç, bağımsız maç ve üç tur ittifaklı maçlar yapıldı. 

Adana Çukurova Vakıfbank Ortaokulu eğitmenleri Abdurrahman Gündeşlioğlu ve Muhammet Yılmaz’ın koçluğunda Deniz Gündeşlioğlu ile Onur Ata Özyiğit’ten oluşan “X-Sun Team” Robot Takımı, 30 ülke ve 350 takımın katıldığı mücadelede finale kaldı. Adana takımı finalde tam puan almasına rağmen saniye farkıyla dünya üçüncülüğünü elde etti.

Eğitmenleri Erkan Bölükbaş önderliğinde Deniz Kan ve İrem Toker’in yer aldığı “Makersteam” Robot Takımı, ilk tur yarışlarını geçip finale kaldı. Bursa takımı finalde kurduğu ittifak ile yarışmayı üçüncü olarak tamamladı.

Makersteam, dünyanın 21 ülkesinden toplam 355 takımın yarıştığı müsabakada üçüncülük ile aldığı ödülün yanı sıra diğer ekipler ve organizasyon ekibi ile başarılı iletişimi ile “En İyi Takım Kültürü” ödülünün de sahibi oldu. 

ANKARA TAKIMI 3 ÖDÜL ALDI, ARDAHAN TAKIMI İLK 10’A GİRDİ

Yarışmaya Türkiye’den katılan bir başka ekip, Yenimahalle Bilim ve Sanat Merkezi’nin (BİLSEM) robot takımı “Robust” oldu. Ankaralı ekip en iyi takım, en iyi robot tasarımı ve en iyi takım koçları olmak üzere üç ödül kazandı.

Türkiye’nin yarışmadaki bir diğer temsilcisi, dört kişiden oluşan Ardahan takımı da “Robothan” projesiyle müsabakada ilk 10’a girme başarısı gösterdi. Robotlarla mavi gezegeni kirlilik ve çöpten temizlemeyi hedefleyen “Mavi Gezegen” projesiyle Türkiye birincisi olan takımda, 23 Şubat Ortaokulu 6. sınıf öğrencileri Ayşenur Uslu ve Hayriye Tuana Açıkyıldız yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 16:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Uçar, başarılarının devamı dileğimle.
Mehmet Uçar, başarılarının devamı dileğimle. - 4 yıl Önce

başarılarının devamı dileğimle.

Entek

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını