ARK KAYNAK UZUNLUĞU KONTROL FONKSİYONU

Yaskawa'nın otomotiv ana ve yan sanayiye sunduğu “Ark Kaynak Uzunluğu Kontrol Fonksiyonu”, ark kaynağında tanımlanan kaynak başlangıç noktalarını ve kaynak yörünge uzunluğunu kontrol ederek tolerans dışı durumlarda çıkış sinyali veriyor.

ARK KAYNAK UZUNLUĞU KONTROL FONKSİYONU
Enerji Zirvesi

CEM KARATAY - Yaskawa Türkiye Robotik Bölümü Servis Müdürü Fatih Yılmaz, otomotiv ana ve yan sanayiye sundukları “Ark Kaynak Uzunluğu Kontrol Fonksiyonu” çözümlerini ve çözümün sektördeki robotlu kaynak uygulamalarında sağladığı avantajları anlattı.

Günümüzde fabrikalarda maliyet analizlerinin en üst düzeyde irdelendiği noktada, mevcut robotlarımızın üretimin maliyetlerini düşürecek ve kalitesini geliştirecek fonksiyonlarını bu dönemde özellikle vurgulama ihtiyacı hissettik.

“Ark Kaynak Uzunluğu Kontrol Fonksiyonu” sayesinde ek ekipmanlara ihtiyaç duymadan, Türkiye’de büyük ana ve yan sanayinin önde gelen firmalarında kalite ve maliyet açısından fark yarattık.

Bu farkı nasıl yarattığımızı da ilgili fonksiyonumuzun özelliklerine değinerek herkese ulaştırmak arzusundayız.

“İLK KEZ PSA GRUBU’NUN İHTİYACINA YÖNELİK ÇIKTI”

Ark kaynak uzunluğu kontrol fonksiyonu, ark kaynağı yapılırken tanımlanan kaynak başlangıç noktalarını ve kaynak yörünge uzunluğunu kontrol ederek, tolerans dışı durumlarda çıkış sinyali veren fonksiyondur.

Fonksiyonun çıkarılma amacı, otomotiv sanayindeki ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır.

İlk olarak PSA (Peugeot Société Anonyme) Grubu için özel versiyon olarak çıkarılan bu fonksiyon daha sonra globalde bütün robot versiyonları için kullanıma açılmıştır.

YÖRÜNGE TANIMLANIRKEN KAYNAK BOYUNUN ÖNEMİ

Özellikle otomotiv endüstrisinde bilindiği üzere, standart dışı bir kaynaklı parça tüm kontrollerden geçmesine rağmen araç üzerine monte edilebiliyor.

Sonrasında bu kaynaklı malzemelerin araç üzerindeyken hatalı olduğu tespit edilirse, ana sanayi ve yan sanayiye ciddi yaptırımlar uygulamaktadır. 

Kaynaklı seri üretim yapan firmalarda, presten gelen malzemede farklılık olabilir. Fikstür üzerinde dayama aşınması veya baskı aparatlarındaki yıpranmadan dolayı, kaynatılacak malzemede oynama meydana gelebilir.

Bu gibi durumlarda kaynak görseli bozulmaktadır. Çalışan personelin aklına ilk olarak, robot yörüngelerinde düzenleme gelmektedir.

Operatör, genellikle yörünge tanımlama esnasında, kaynak görseline bakmaktadır. Yörünge tanımlarken farkında olmadan kaynak boyu olması gerekenden kısa veya uzun olarak tanımlanabiliyor.

Bu da malzemede çekme dayanımlarını olumsuz etkileyebilir veya kaynatılan malzemenin kalite standartlarının dışına çıkmasına sebep olabilir. 

Bu gibi durumların önüne geçmek için kullanılan yararlı bir fonksiyondur.


 

Fonksiyon, kaynak başlangıç noktası ve ark kaynak uzunluğunu ayrı ayrı tarama yapmaktadır. Başlangıç noktasını hesaplamasının nedeni, herhangi bir yerdeki ark kaynak uzunluğunun ölçülmesini önlemektir.

Ark kaynak uzunluğu veya başlangıç noktası istenilen değerler içerisinde değilse, robot uyarı olarak bir çıkış sinyali vermektedir. Bu sinyal ile robot durdurulabilir. Operatör veya yetkili kişi bilgilendirilebilir.

 
  

  • Fonksiyon, Yaskawa personeli tarafından sistem güncelleme yazılımı ve lisans dosyası yüklenerek kullanıma açılmaktadır.
  • Toplamda 128 farklı ölçüm yapılabilmektedir.
  • Çoklu robotlarda çalışmaktadır.
  • Kaynakta salınım (weaving) varsa ölçümden etkilenmemektedir.
  • Kaynak başlangıç ve bitiş noktaları arasında timer kullanıldığında ölçüm etkilenmemekte, pozisyonlar hesaplanmaktadır.
  • Ölçüm değeri robot TCP’sine göre alınıyor. Bu yüzden doğru bir TCP olmalı ve yörüngelerde bu TCP ye göre yazılmalıdır.
  • Tüm kaynak makinaları ile çalışabilir.
     
Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2020, 12:31
YORUM EKLE

Omron 2

Fanuc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını