banner1322
x

ABB YENİ SİHİRBAZI İLE PROGRAMLAMAYI KOLAYLAŞTIRIYOR

ABB yeni Kolay Programlama Sihirbazı yazılımı ile özel eğitime ihtiyaç duymadan robotları kurmayı, programlamayı ve çalıştırmayı kolaylaştırıyor.

ABB YENİ SİHİRBAZI İLE PROGRAMLAMAYI KOLAYLAŞTIRIYOR
Endüstrideara

ABB yeni "Kolay Programlama Sihirbazı" yazılımı ile özel eğitime ihtiyaç duymadan robotları kurmayı, programlamayı ve çalıştırmayı kolaylaştırıyor.

ÇARPIŞMA GİBİ HATALARIN ÇÖZÜLMESİNİ SAĞLIYOR

İlk kez robot kullanacakların, uzman programlama becerilerine veya herhangi bir RAPID kod bilgisine ihtiyaç duymadan üretim hatlarına robotik otomasyonu eklemelerine imkan veren, IRB 1100 endüstriyel robotu için de artık, Kolay Programlama Sihirbazı yazılımını piyasaya sürüyor. 

Basit grafik bloklara dayanan yazılım, uzman olmayanların uygulamalarını otomatikleştirmelerini kolaylaştırıyor. Bloklar, robotun gerçekleştirmesi için bir dizi basit işlem oluşturmayı kolay ve sezgisel hale getiren "konuma gitme", "bir nesneyi seçme" ve "hareketleri tekrarlama" gibi eylemleri temsil ediyor.

Yeni başlayan programcıların çarpışmalar gibi hataları çözmesine mümkün hale getiren hata işleme işlevleri de bulunuyor.

IRB 1100 İLE BAŞLADI, YENİ ROBOTLARLA DEVAM EDECEK

Yazılım ile birlikte bir robot dakikalar içinde çalışmaya başlayabiliyor.

Programlama süreci, ABB FlexPendant üzerinde gerekli bloğu basitçe sürükleyip bırakarak, kullanıcının sonuçları hemen görebileceği ve gerekirse robotun eylemlerini ayarlayabileceği bir uygulama şekline indirgendi.

Makina besleme veya montaj gibi uygulamalar için robot programlama dili bilgisine gerek kalmadan, sadece blokları birbirine bağlayarak eksiksiz programlar oluşturulabiliyor.

Tek Kollu YuMi® için ABB Kolay Programlama Sihirbazı yazılımı halihazırda ücretsiz olarak mevcut ve bir eklenti olarak kurulabiliyor. Söz konusu sihirbaz, her yeni IRB 1100'ün FlexPendantına ise önceden yüklenecek. 

Bundan sonrada seçilen diğer ABB endüstriyel robotlarda sihirbaz kullanılabilir hale gelecek.

"PROGRAMLAMA GÜÇLÜĞÜNÜ ORTADAN KALDIRIYOR"

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan ABB Robotik Ürün Yönetimi Bölümü Başkanı Antti Matinlauri, "Endüstrilerden, çok farklı görevler için kolayca programlanabilen robotlar için artan bir talep var. ABB, bu nedenle IRB 1100 ile başlayan küçük endüstriyel robotları desteklemek için Kolay Programlama Sihirbazı yeteneğini artık genişletiyor. İnsanlar akıllı telefonlardaki ve diğer tüketici teknolojilerindeki kolay kullanıcı arayüzlerine alıştı. Kolay Programlama Sihirbazı aracımız, endüstriyel robotları programlama güçlüğünü ortadan kaldırmak için bu konsepti kullanmaktadır. Bu sihirbaz artık herkesin robotik kullanmasını sağlayabilmeye bizleri bir adım daha yaklaştırıyor." şeklinde konuştu.

Öte yandan daha özel programlama ihtiyaçları olan şirketler için, belirli görevleri gerçekleştirebilmek üzere yeni bloklar da oluşturulabiliyor.

Bu, ABB veya iş ortaklarının standart RAPID programlama rutinlerini programcı olmayanlar tarafından kullanılmaya hazır Sihirbaz bloklarına dönüştürmek için kullanabileceği ABB'nin Beceri Oluşturucu yazılımı aracılığıyla elde edilebiliyor. Beceriler olarak bilinen özel bloklar, özel tutucular veya görüntü uygulamalarını kontrol etmek için üretilebiliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 12:07
YORUM EKLE

Omron 2

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını