banner1322
x

21 PROJEYE “ÜRETİMDE YAPISAL DÖNÜŞÜM” DESTEĞİ SUNULACAK

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nda, “Üretimde Yapısal Dönüşüm” çağrısının değerlendirmeleri sonucunda 21 proje desteklenecek.

21 PROJEYE “ÜRETİMDE YAPISAL DÖNÜŞÜM” DESTEĞİ SUNULACAK
Endüstrideara

Türkiye açısından stratejik öneme sahip orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin yerli ve milli imkanlarla üretilmesini amaçlayan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nda, “Üretimde Yapısal Dönüşüm” çağrısının değerlendirmeleri tamamlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, değerlendirmeler sonucunda 21 projeyi destekleme kararı aldıklarını kaydederek bu projelerin ekonomiye 16 milyar 500 milyon TL katma değer sağlamasını öngördüklerini söyledi.

PROJELERİN AR-GE BÜYÜKLÜĞÜ 87 MİLYON 500 BİN TL

Bakan Varank, Türkiye Makine Federasyonu’nun (MAKFED) Makine Zirvesi’nde sektör temsilcilerine bir müjdesi olduğunu söyleyerek Üretimde Yapısal Dönüşüm Çağrısı’nın sonuçlarını açıklayacaklarını duyurdu.

Çağrı sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Bakan Varank, bağımsız değerlendirme firmaları ile komisyon incelemesi ve komite değerlendirmesi olmak üzere titiz bir değerlendirme sürecinin sona erdiğini belirterek 21 proje için kabul kararı verdiklerini söyledi.

Bahsi geçen 21 projenin Ar-Ge büyüklüğünün 87 milyon 500 bin TL olduğunu kaydeden Varank, “Üretime yönelik yatırım harcaması büyüklüğü 2 milyar 66 milyon TL ve toplam proje büyüklüğü de yaklaşık 2 milyar 700 milyon TL düzeyinde oluştu. Projelerin tamamlanması ile 5 yıl içerisinde 16 milyar 500 milyon TL düzeyinde ekonomik katma değer sağlanmasını öngörüyoruz. Desteklenecek 21 proje ile pek çok yenilikçi ürünün geliştirilecek ve kritik ham maddeler üretilecek.” dedi.

YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA ÜRETİLECEK

Kritik ve katma değeri yüksek makine ve hammaddeler, yerli ve milli imkanlarla üretilecek. Projeler kapsamında üretilecek ürünler ile üretim altyapısında dışa bağımlılık büyük oradan azaltılmış olacak.

Tüm sektörler açısından hem yatırım bileşenlerinde ithalat bağımlılığı azaltılacak hem de Türkiye için milli üretim teknolojileri geliştirilecek.

DESTEK KAPSAMINDA ROBOTLAR, REDÜKTÖR, MAKİNALAR VAR

Destek kapsamında;

 • sikloid redüktör,
 • ısı değiştirici eşanjör,
 • CNC işleme tezgâhları,
 • sanayi tipi yuvarlak örgü makinesi,
 • soğutma cihazı kompresörü,
 • eksenel fanlar,
 • sınai robotlar,
 • enjeksiyon makinaları,
 • çelikten sürgülü valflar,
 • savunma sanayisine yönelik ürünler,
 • alüminyum, bakır, nikel esaslı çeşitli kritik metal sanayi ürünleri gibi katma değeri yüksek kritik ürün ve teknolojilere yönelik yatırımlar yapılacak.

Çağrıya yoğun ilgi gösteren makina sektörü; gıda, tekstil, mobilya, otomotiv, tarım, inşaat, nakliye, kimya, uzay-havacılık ve savunma sanayisi gibi sektörleri direkt olarak etkiliyor. Bu nedenle kilit bir konumda olan sektör, reel ekonomi için lokomotif bir role sahip. (AA)

YORUM EKLE

Omron 2

Fanuc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını