10 bin nitelikli, endüstriyel robot aranıyor!

İşgücü yetersizliği ve nüfusun yaşlanması gibi nedenlerden dolayı Romanya’nın 10 bin endüstriyel robotun yanı sıra 1 milyon çalışana ihtiyacı olduğu bildirildi.

10 bin nitelikli, endüstriyel robot aranıyor!
Endüstrideara

Avrupa ülkelerinde yaşlanan nüfus ve işgücü yetersizliği son olarak Romanya’yı da etkiledi.

Yapılan araştırmalar, ülkenin 10 bin endüstriyel robot ve yaklaşık 1 milyon çalışana ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor. 

Söz konusu ihtiyaçlar dolayısıyla ülkede uzun zamandır giderek artan bir işgücü krizinin yaşandığı belirtiliyor.

ENDÜSTRİ 4.0’A YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Çalışanların emekliliğe ayrılması ve eğitimin yanında işgücü yetersizliği gibi Batı ülkelerindekine benzer sorunlar karşısında çözüm arayan firmaların imdadına robotik teknolojiler ve dijitalleşme yetişiyor.

Ülkede faaliyet gösteren birçok firma, tesisini, altyapısını ve sunduğu hizmetleri Endüstri 4.0 dönüşümü doğrultusunda yeniden yapılandırma sürecine girdi.

Universal Robots tarafından yakın zamanda yapılan çalışmada, Rumen girişimciler ve yöneticiler iş dünyasındaki yeni teknolojilerin etkilerinin farkına vardıkları hem üretimde artış sağlamak hem de maliyetleri düşürmek adına otomasyona ve robotik çözümler aradıkları ifade ediliyor.

ROBOTA YATIRIM YAPACAKLAR

Gerçekleştirilen ankete katılanların yüzde 34,7’si, gelecek dönemde çalıştıkları firmalarında otomasyona ve robot teknolojilere yatırım yapmayı istediklerini söyledi.

Uluslararası Robotik Federasyonu'na göre, Romanya’nın şu anda 10 bin çalışan için 11 robotu bulunuyor ve talebe ayak uydurabilmek için en az 10 bin robot daha gerekiyor.

Buna karşılık, Polonya’nın 10 bin kişiye 28 robotu, Macaristan’ın 57 robotu ve Çek Cumhuriyeti’nin de 100 robotu bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 15:16
YORUM EKLE

Entek

Fanuc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını