banner1322
x

ZORLU PROSESLER İÇİN YÜKSEK KALİTEDE ÜRÜN SEÇİMİ ŞART

Çimento sektörünün en zorlu üretim proseslerini bünyesinde barındırdığını aktaran Belma Altıntop Alkan, “Çimento üretiminin, hammadde seçiminden stoklamaya kadar her aşamasında enstrüman ve vana seçimini yüksek kalitede yapmak gerekiyor” dedi.

ZORLU PROSESLER İÇİN YÜKSEK KALİTEDE ÜRÜN SEÇİMİ ŞART
Robot Zirvesi

Çimento sektörü projelerinde uzman mühendis ekibiyle projeyi titizlikle inceleyerek işe başladıklarının altını çizen Delta Vana ve Otomasyon Çözüm Destek Takım Lideri Belma Altıntop Alkan, projeye uygun ürün seçiminde; prosesin gereklilikleri, çevresel şartlar, prosesin güvenliği ve verimine göre uygun kalitede ürünleri projelendirdiklerini kaydetti. 

2022 yılı ilk yarısı sonuçlarını değerlendirerek iş gündeminizi paylaşır mısınız? Hedefleriniz neler?

İlk yarı değerlendirmesi olarak bakarsak, bu yıla iki yeni distribütörlük anlaşması imzalayarak iyi bir giriş yaptık. Hindistan merkezli GIC ve İngiltere merkezli Levelstate’yle el sıkıştık. Ayrıca geçen yıl gösterdiğimiz yüksek performans nedeniyle de, Honeywell’in Platinum Partner’ı olduk. 

Hedeflere ulaşma anlamında, 2022’nin ilk yarısı bizim için oldukça verimli geçti. Satış tarafında kendimize koyduğumuz hedeflere beklediğimizden daha hızlı ulaşarak, beklentimizin üzerinde bir büyüme yakaladık. 

Bu tabloda paydaşlarımızla kurduğumuz güven ilişkisinin ve ekip arkadaşlarımızla oluşturduğumuz sinerjinin payı büyük…  Başta ekip liderlerimiz olmak üzere, tüm çalışma arkadaşlarımız için yüksek tempolu ve verimli bir altı ay geçirdik. 2022 için kendimize koyduğumuz hedefler arasında tedarikçilerle sürekli iletişimde olmak, daha çevik bir çalışma anlayışını merkezimize almak vardı. Bu hedefleri de erkenden yakaladık. Ekibi büyüttük. Çalışanlarımızın daha mutlu ve verimli çalışması için bir çalışan gelişim programı takip ediyoruz. Kurum kültürümüzün merkezinde insan odaklılık var. Bunu, ekibimizin hareket kabiliyetiyle birleştirince, problem çözme yeteneği yüksek ve sonuç odaklı bir ekip ruhuna sahip olduk. Hedefleri erken yakalamak bizi motive ediyor, şimdiki hedefimiz iyi yaptığımız tüm bu işlerin sürdürülebilir olmasını sağlamak. 

Bu yıl sektöre yeni sunduğunuz ürün grupları neler? Hangi özellikleriyle öne çıkıyorlar? Fabrikalarda verimliliğin artışına nasıl katkı sağlıyorlar?

Verimlilikte kritik noktaların başında, projelere kolay entegre olan ürün seçimini yapmak geliyor. Gelişen teknoloji ile bütün ekipmanlar küçülüyor ve dijitalleşiyor. Biz de çözüm ortağı olduğumuz projelerde, sistemin devamlılığını engellemeden sürece kolaylıkla dahil edilebilen, mevcut sistemlerle uyumlu ürün seçimlerine odaklanıyoruz. Ürün grubumuza eklediğimiz Honeywell Versatilis ile gömülü sistemler yerine Android veya Windows gibi yaygın kullanılan işletim sistemleriyle çalışmanın kolaylığını sağlıyoruz. İşletim sistemini seçme şansı, kişiselleştirilebilir menüler yaratma, simülasyon, network veya internete bağlanabilme seçeneği ve yedeklemeleri dışarıya taşıma opsiyonu işletmelerde zaman yönetiminde iyileştirme ve sistemin sürekliliğine katkı sağlıyor.

Flowserve’e ait RedRaven IoT Teknoloji ve Hizmetler Platformu’ndan da bahsetmek isterim. Bildiğiniz gibi akış kontrol ekipmanları, tesislerimizin can damarıdır. Flowserve RedRaven platformu; müşterilerimize içgörüler, ekipman performansını izlemek, analiz etmek ve tahmin etmek için ihtiyaç duyulan araçları sağlıyor. Böylece sorunlara hızlı bir şekilde yanıt alınabiliyor, en aza indirilebiliyor, kesintiler ve aksama süreleri azalıyor. 

Levelstate’in ürün yelpazesindeki hydrastep tipi elektronik tambur seviye göstergeleri, elektronik seviye şalterleri, su kolonları (basınçlı kaplar), iletkenlik seviye probları (elektrotlar) ile hizmetlerimize yenilerini ekliyoruz. GIC’nin aksesuarlı basınç ve fark basınç göstergeleri, termovelli sıcaklık göstergeleri, sıcaklık ekipmanları (çeşitli RTD ve thermocouples türleri), çok noktalı RTD’ler ve thermocouples, termoveller, manifold vanaları ve bağlantı parçaları, seviye göstergeleri ve akış elemanları ile de portföyümüzü genişletmiş oluyoruz.

Çimento sektörü özelinde sunduğunuz bir ürün ya da çözüm var mı? Hangi özellikleri ile çimento sektöründen talep görüyor? 

Çimento sektörü bildiğiniz gibi en zorlu üretim proseslerini bünyesinde barındırıyor. Yoğun toz oluşumunun yarattığı zorluklar, kirlenme, yapışma, yüksek sıcaklık, aşındırıcı malzemeler prosesi zorlaştıran etkenler arasında yer alıyor. Çimento üretiminin, hammadde seçiminden stoklamaya kadar her aşamasında enstrüman ve vana seçimini yüksek kalitede yapmak gerekiyor. Biz uzman mühendis ekibimizle projeyi titizlikle inceliyor, projeye uygun ürün seçiminde; prosesin gereklilikleri, çevresel şartlar, prosesin güvenliği ve verimine göre uygun kalitede ürünleri projelendiriyoruz.  Bu ürünleri; Honeywell PH, ORP, iletkenlik ölçerler, Honeywell saha enstrümanları Flowserve on/off kontrol vanaları, Farris emniyet vanaları ve Honeywell Versatilis şeklinde sayabilirim. 

Yakın dönemde çözümleriniz kullanılarak gerçekleştirilen bir projenin çıktılarını okuyucularımızla paylaşır mısınız? 

13.6 MW’lık Uşak Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan biyokütle tesisinde anahtar teslim olarak yürüttüğümüz projede; proje ekibimiz vana ve enstrüman için tüm detay mühendislik çalışmalarını tamamladıktan sonra sistem için en uygun ürünler titizlikle seçildi. Lojistik ekibinin yakın takibiyle ürünler şantiye sahasına zamanında ve sorunsuz olarak ulaştırıldı. ADP ve MCC panoları ile sistemin ana kalbi olan DCS sistemleri için çalışmalar, ekipler halinde yürütüldü. Saha ekibi, tesis devreye alına kadar bifiil şantiyede bulunarak, oluşabilecek sorunlara hızlı çözüm sağlayabilecek biçimde koordine edildi.  Uşak Deri Organize Sanayi Bölgesi Biyokütle Tesisi dönüşüm projesinde; tesisin üretim tesisi olması sebebiyle proje mimarisi “kesintisiz çalışma” prensibine bağlı kalarak oluşturuldu. Honeywell DCS sistemleri ve uzmanlığı ile geçtiğimiz aylarda ilk biyokütlesel enerji üretimini yapan Uşak Deri Organize Sanayi Bölgesi Biyokütle Tesisi ön lisans kabulünü de sorunsuz biçimde aldı.

2022 yılsonu hedeflerinizi paylaşır mısınız? 

En temel yıl sonu hedefimiz, ilk yarıda yakaladığımız başarıyı sürdürmek. Daha çevik bir çalışma modeline geçtik, ekibimiz büyüyor. Yılın başında “kaynaklarımızı verimli kullanmak” mottosuyla yola çıkmıştık. Bu kapsamda çalışanlarımıza yaptığımız yatırımın sonuçlarını görmek motivasyonumuzu da yükseltiyor. Hedefimiz, kendi rekorumuzu kırmak. 


 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2022, 11:59
YORUM EKLE

SMS

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını