TÜPRAŞ DAHA TEMİZ YAKIT İÇİN O TEKNOLOJİYİ SEÇTİ

Tüpraş rafinerilerinde Honeywell UOP’nin yüksek kaliteli ve daha temiz yakıt üretilmesine imkan veren teknolojisi kullanılmaya başlanacak.

TÜPRAŞ DAHA TEMİZ YAKIT İÇİN O TEKNOLOJİYİ SEÇTİ
Robot Zirvesi

Tüpraş, daha temiz yakıt talebinin sağlanması amacıyla rafinerilerinde yüksek kaliteli alkilat üretilmesini sağlayan Honeywell UOP'nin ISOALKY™ teknolojisini tercih etti.

Yeni sıvı alkilasyon işlemine geçen dünyadaki en yeni şirket olan Tüpraş'ın ISOALKY ünitelerinin duyurusu, Big West Oil'in mevcut HF (hidrofülorik asit) ünitesini ISOALKY teknolojisi ile yenileyeceği duyurusunun sonrasında geldi.

"KARBON NÖTR OLMA YOLUNDA HEDEFİMİZİN PARÇASI"

UOP'nin çığır açan alkilasyon teknolojisini seçtikleri için çok mutlu olduklarını kaydeden Tüpraş Genel Müdür Yardımcısı İhsan Serdar Kemaloğlu, “Önemli avantajları nedeniyle ISOALKY'yi diğer alkilasyon teknolojilerine tercih ettik. Bu proje, Tüpraş'ın piyasaya daha temiz yakıt sunmada kilit bir bileşen olan yüksek kaliteli benzin üretmesini sağlayacaktır. Bu yeni teknoloji, sürdürülebilir temel iş alanlarına odaklanırken, 2050 yılına kadar karbon nötr olma yolunda temiz enerji çözümleri sağlama hedefimiz doğrultusunda Sürdürülebilir Rafinaj girişimimizin bir parçası.” ifadelerini kullandı.

"YERLİ PETROL ENDÜSTRİSİNİN İNŞAASINA DESTEK OLDU" 

ISOALKY, diğer alkilasyon proses teknolojilerine göre hem güvenlik hem de performans avantajları sunan uygun maliyetli bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. Honeywell UOP ve Chevron U.S.A’in geliştirdiği  ISOALKY™ proses 2017 Platts Yılın Çığır Açan Çözümü ödülüne layık görülmüştü. 

Daha temiz yanan yakıtların ulaşım endüstrisinin karbondan arındırılmasında kilit rol oynamaya devam edeceğini belirten Honeywell UOP Process Technologies Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Laura Leonard, "Bu teknoloji, müşterilerimizin artan talebi karşılamak için tercih ettikleri çözüm haline geldi. Honeywell, yıllardır Tüpraş rafinerilerine rafinaj teknolojisi ve proses otomasyonu sağlayarak Türkiye'nin yerli petrol endüstrisinin inşasına yardımcı oldu." dedi.

ÇEVRE İÇİN BÜYÜK FARK OLUŞTURACAK

ISOALKY teknolojisi, emisyonu ve egzoz borusu kirliliğini  azaltan kükürt oranı düşük, sıfır aromatik yüksek oktanlı alkilat üretiyor. Benzinle çalışan hafif hizmet araçları için alkilat gibi yüksek oktanlı yakıtları standart hale getirmek, çevre için büyük bir fark yaratacağı gibi sürücülerin bir galon benzinle  daha fazla kilometre yapmasına yardımcı oluyor. 

Yalnızca ABD'de, 95 oktanlı benzinin standardizasyonunun hafif hizmet araçları ve SUV'lerden kaynaklanan karbon emisyonlarını 2,69 milyon mt (metrik ton) ve kamyonetler için 1,11 milyon mt azaltacağı tahmin ediliyor . Bunun, ulaşım yakıtlarının karbondan arındırılmasında, daha temiz, yakıt açısından verimli ulaşım seçeneklerinin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Teknoloji, yeni rafinerilerde olduğu kadar, sermaye artırımı veya güçlendirme uygulamaları yapılan mevcut tesislerde de kullanılabiliyor. ISOALKY, geleneksel alkilasyon teknolojilerine göre daha geniş ve gelişmiş besleme esnekliğine sahip. İyonik sıvılar, saha dışında rejenerasyon ve polimer yan ürün işleme için karayolu veya deniz taşımacılığı ihtiyacını ortadan kaldırarak, basit bir işlemle yerinde yeniden üretilebiliyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2022, 11:52
YORUM EKLE

Endress

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını