banner1322
x

‘SIFIR ATIKSU’ PROJELERİNE TÜBİTAK DESTEĞİ

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Yonar tarafından ULUTEK Teknopark’ta geliştirilen iki projeye TÜBİTAK-TEYDEB desteği geldi.

‘SIFIR ATIKSU’ PROJELERİNE TÜBİTAK DESTEĞİ
Endüstri 40 Zirvesi

BUÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Yonar, 2020 yılında ULUTEK Teknoloji Bölgesi’nde kurduğu Envora Ar-Ge Mühendislik isimli firmasında önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Prof. Dr. Taner Yonar’ın hazırladığı ‘Atıksularda Kullanılabilecek Yerli ve Milli Ultrasonik Doppler Debimetre Sisteminin Geliştirilmesi’ ve ‘Sıfır Atık Yaklaşımıyla Manyetitin Koagülant-Flokülant Olarak Kullanıldığı Kimyasal Arıtma Sisteminin Geliştirilmesi’ isimli 2 proje TÜBİTAK-TEYDEB 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı kapsamında desteklenecek. 

DEBİMETRE TEKNOLOJİSİNİ GELİŞTİRECEK

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Prof. Dr. Taner Yonar, “Projelerin 1,5 yıl boyunca sürecek detaylı bir çalışma süresi olacak. Projeler hayata geçtiğinde hem yeni iş imkanları yaratılacak hem ithalat rakamları azalacak hem uluslararası rekabet gücümüz artacak. Tüm bunlarda Türkiye’nin ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak. Desteklenmeye hak kazanan ‘Atıksularda Kullanılabilecek Yerli ve Milli Ultrasonik Doppler Debimetre Sisteminin Geliştirilmesi’ projesi, Türkiye’de ilk olacak. Ultrasonik Doppler Debimetre Sistemi’ni üretmeyi başardık. Bu sistemin Türkiye’de henüz üretimi bulunmuyor. Bu sistem ile kanalizasyon, su ve atıksu arıtma tesisleri ve atmosfere açık tüm akış türleri ve kesitlerinde kullanılabilecek. Ultrasonik doppler debimetre sisteminin geliştirilmesi ile Türkiye’de debimetre teknolojisinin gelişmesine ciddi bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2021, 18:50
YORUM EKLE

SMS

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını