RULMAN ÖMRÜNÜ İKİ KATINA ÇIKARIYOR

Avrupa'daki büyük bir çelik üretim tesisinde, sürekli döküm makinesine monte edilen silindirik makaralı rulmanlar arızalanmadan sadece 1-2 ay dayanabiliyordu. Tesis, bu durumu düzeltmek için uygulama ve çalışma koşullarını gözden geçirmeleri maksadıyla NSK'nın uzman ekibi ile bir çözüm üretti.

RULMAN ÖMRÜNÜ İKİ KATINA ÇIKARIYOR
Enerji Zirvesi

Söz konusu makine, erimiş çelik katılaştıkça profil üzerindeki basıncı korumak için bir dizi merdane kullanarak I-kesitli kirişler üretiyor. Mile monteli rulmanlar, her bir merdane setini destekliyor.

 Çelik fabrikasında, silindirik makaralı rulmanlar, karmaşık bir boru sistemi aracılığıyla yağlanıyordu. Ne va rki, her rulman arızasından sonra boruların sökülmesi ve yeniden bağlanması için gereken süre nedeniyle yüksek bakım maliyetleri rutin hale gelmişti.

Uygulamanın zorlu olması (yüksek sıcaklıklar, kirlilik, ağır yükler) ve makinenin daha ağır hizmet tipi rulmanların takılmasını engelleyen tasarım kısıtlamaları sebebiyle silindirik makaralı rulmanların hizmet ömrü yalnızca 1-2 aydı.

NSK, iyileştirme sağlamak için bir segmentin merdanelerine toplamda 60 adet keçeli oynak makaralı rulman takmayı önererek analizini sonlandırdı.
NSK'nın çözümü, keçeli oynak makaralı rulmanların yüksek sızdırmazlık performansı sayesinde bakım aralıklarını iki katına çıkararak 2-4 ay aralığına getirdi ve sürekli döküm makinesinin sadecetek bir segmenti için 14.850 € tutarında ciddi bir maliyet tasarrufu sağladı. NSK'nın tasarımında, standart keçeli oynak makaralı rulmanların tek dudaklı konsepti yerine, nitril kauçuktan yapılmış ve kontaminasyona karşı sağlam koruma sağlayan özel bir dışa doğru uzanan, yay yüklü dudaklı keçelerden yararlanılır. 

14.850 € tutarındaki tasarruf, yalnızca azaltılmış arıza giderme süresi ve bakım maliyetleriyle ilgilidir. Ancak gerçekte, çelik üreticisi birçok ek tasarruf elde etmiştir. Örneğin, bir diğer kritik faktör, NSK'nın keçeli oynak makaralı rulmanlarının uzun ömürlü, sıcaklığa dayanıklı gres kullanarak yağ maliyetlerini ortadan kaldırmasıdır. Ayrıca, kirlenmiş yağın atılmasına gerek olmadığı için bu çözüm daha çevre dostudur ve ekstra tasarruf sağlar. 

Ancak hepsinden önemlisi, keçeli NSK rulmanının çalışma ömrü boyunca gresin yeniden doldurma gerektirmemesidir, bu da bir rulman arızasından sonra yağ boru sisteminin sökülüp yeniden takılmasının artık gerekmediği ve bakım için gereken sürenin önemli ölçüde azaldığı anlamına gelir. Genel olarak, bir segmentin değiştirilmesi için gereken süre, 20 saat yerine şimdi sadece 10 saat. 

Rulman tasarımı açısından, NSK'nın keçeli oynak makaralı rulmanları, yüksek yüklü çalışma koşullarında temas noktalarında oluşan kenar yükleme sorunlarını önlemek için simetrik makaralara ve yuvarlanma yollarına sahiptir. Ayrıca, özel bir pah konfigürasyonu, rulmanın serbest uçta düzgün eksenel hareketini sağlar.

Çelik üreticisi için gerçekleştirilen bu projede büyük başarı elde eden NSK, sürekli döküm makinesinin tüm segmentlerindeki mevcut silindirik makaralı rulmanların değişimi ve buna bağlı olarak tasarrufların katlanması için 900 rulman siparişi aldı.

Standart NSK keçeli oynak makaralı rulmanlar, 50 ila 130 mm iç çap (90-280 mm dış çap) boyutlarında mevcuttur. İzin verilen maksimum yanlış hizalama, endüstri standartlarına göre 0,5° iken maksimum çalışma sıcaklığı 80ºC'dir, ancak bu, kullanılan keçe malzemesi ve gres tipine göre arttırılabilir. Son olarak, keçe dudağı ile temas noktasında izin verilen lineer hıza göre NSK keçeli oynak makaralı rulmanların maksimum sınırlama hızı 8 m/sn'dir ve bu, sürekli dökümden daha yüksek çalışma hızlarını içeren diğer uygulamalar için çalışma uygunluğunu garanti eder.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2022, 14:01
YORUM EKLE

SMS

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını