PETKİM 57 YILLIK TARİHİNİN NET KÂR REKORUNU KIRDI

Petrokimya ürünlerinde talep artışıyla birlikte arz kısıtlarının da yaşandığı bir dönemde ürün portföyündeki çeşitlilik ve kesintisiz üretim, Petkim’e net kâr rekoru getirdi.

PETKİM 57 YILLIK TARİHİNİN NET KÂR REKORUNU KIRDI
Endüstrideara

SOCAR Türkiye grup şirketlerinden Petkim, 2021 yılına dair finansal sonuçlarını paylaştı. 

Açıklanan sonuçlar neticesinde firma, geçtiğimiz seneyi hem dolar hem TL bazında net kâr rekoru ile tamamlarken, yıl sonunda 5,5 milyar TL’lik net kar elde etti. Firma, 2021 yılı toplamında satışlarını 2020 yılına kıyasla yüzde 137 artırarak 28,7 milyar TL’ye yükseltti.

"GENİŞ ÜRÜN PORTFÖYÜMÜZLE YAPTIĞIMIZ ÜRETİM ETKİLİ OLDU"

Firmanın söz konusu başarısında, geniş ürün portföyüyle gerçekleştirdiği üretimin etkili olduğunun altını çizen SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, “2020 gibi 2021 yılında da hijyen ihtiyacının artması, özellikle ambalaj malzemelerine olan talebi yüksek tuttu. STAR Rafineri’nin kesintisiz üretime devam etmesinin de verdiği katkıyla Petkim’in kapasite kullanım oranı 2020’deki yüzde 87,9’dan 2021’de yüzde 92,6’ya çıktı. STAR Rafineri’nin ne kadar doğru bir yatırım olduğu da böylece bir kez daha ispatlanmış oldu. Pandemideki kısıtlamalara rağmen özellikle ihracat yapan yerli üreticinin üretimlerinin aksamaması için ürün sağlamayı sürdürdük.” dedi.

Üretimden satışların yanında ticari satışlarını da önceki döneme göre artıran Petkim’de ticari satışların toplam satışlar içindeki payı yüzde 33’ü geçti ve ticari satışlardan 65 milyon dolar kâr sağlandı.

"KISA VADELİ BORÇLARIMIZI 460 MİLYON DOLAR AZALTTIK"

Bir önceki yılı, Covid-19'un etkileri ile ilgili o zamanki belirsizliklere hazırlıklı olmak için likiditeyi güçlü tutma yılı olarak geçirdiklerini, geçtiğimiz yılda ise likiditeyi optimize ederek finans masraflarını azaltma yoluna gittiklerini ve böylece kısa vadeli borçlarını bir önceki yıla göre 460 milyon dolar azalttıklarını dile getiren Mammadov, sözlerine şöyle devam etti:

"2021 yılında etkin finansal risk yönetimi sergileyerek net faiz masrafımızı da azalttık. Bu başarıya katkı sunan bir diğer husus, 2016'dan itibaren başlayan değer yaratma ve optimizasyon inisiyatifleri programımızı 2021’de de güçlendirerek devam ettirmemiz oldu."

"1,1 MİLYAR TL’LİK KURUMLAR VERGİSİ İLE KATKIMIZ SÜRDÜ"

Mammadov, “Üretimden satışların yanında ticari satışlarımızın da arttığı bu dönemde şirket olarak imza attığımız güçlü performansın yanı sıra elde ettiğimiz yıllık karımız üzerinden tahakkuk edilen 1,1 milyar TL’lik kurumlar vergisi ile ülke ekonomimiz için de önemli bir finansal değer ürettik. Tüm bu başarılara imza atarken faaliyetlerimizin çevresel, sosyal ve yönetişim performansını ortaya koyan global ESG derecelendirmesinde de kategorimizde dünyanın ilk 10 şirketi arasına girmeyi başardık. Küresel piyasalarda olumsuz şartların sürdüğü bir dönemde gerek ekonomik başarılarımız gerekse sürdürülebilirlik hedeflerimizde ortaya koyduğumuz performansın her zamankinden daha büyük anlam taşıdığını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 

Mammadov ayrıca, geçtiğimiz sene için sevindirici bir gelişmenin de sahip oldukları stratejik yatırım teşvik belgesinin süresinin ve tutarının artması olduğunu sözlerine ekledi.

Petkim'in 2021 yılı finansal sonuçları şu şekilde gerçekleşti:


 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2022, 12:21
YORUM EKLE

Endress

Honeywell

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını