banner1322
x

Oleflex™ teknolojisi ile propilen üretimini destekleyecek

Honeywell, Ceyhan Polipropilen Üretim ile yapılan anlaşma doğrultusunda yeni bir petrokimya kompleksi için polimer propilen üretimi için C3 Oleflex™ teknolojisinin kullanılacağını duyurdu.

Oleflex™ teknolojisi ile propilen üretimini destekleyecek
Endüstrideara

Honeywell Ceyhan Polipropilen Üretim A.Ş. ile yapılan anlaşma doğrultusunda Ceyhan’da kurulacak olan yeni bir petrokimya kompleksi için yılda 457 bin metrik ton düzeyinde polimer propilen üretimi için Honeywell UOP şirketine ait C3 Oleflex™ teknolojisinin kullanılacağını duyurdu.

Yeni ünite, küresel olarak yüksek talep gören çok farklı plastik çeşitlerinin üretiminde kullanılan polipropilen üretimi için kullanılacak.

Honeywell UOP, tesis için teknoloji lisansı ve özelleştirilmiş temel mühendislik tasarımı ile birlikte servis hizmetleri, donanımları, katalizörleri ve adsorbanları da sağlayacak. Tesis tamamlandığında Türkiye'de faaliyet gösteren ilk propan dehidrojenerasyon (PDH) ünitesi olacak.

"KONUM OLARAK İDEAL YERDE BULUNUYOR"

“Bölgede plastiklerin üretilmesine yönelik propilen için talep giderek artmakta ve bu propilen geleneksel olarak rafine edilmiş yakıtların bir yan ürünü veya nafta çatlama prosesinin bir sonucu oluşmaktadır,” diyen Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Frans van Deursen sözlerini şöyle tamamladı: “Oleflex teknolojisi, doğal gazdan elde edilen propandan yüksek oranda propilen üretmekte ve polipropilenin Türkiye’deki ana kullanıcılarına yakın konumu nedeniyle Ceyhan bu teknoloji için ideal bir yerde bulunuyor.”

Yeni ünite, Ceyhan Polipropilen'in yurt içinde polipropilen üretmesini sağlayarak Türkiye'nin Orta Doğu ve Batı Avrupa'daki üreticileden gerçekleştirdiği ithalata olan bağımlılığını azaltacak. Türkiye, bölgedeki polipropilen talebinin yarısını oluşturmakta ve Türkiye'de polipropilene olan talebin gelecek on yıl boyunca yıllık % 2,5 oranında artması bekleniyor.

Honeywell UOP tarafından geliştirilen  C3 Oleflex teknolojisi propanı katalitik dehidrojenerasyon yöntemiyle propilene dönüştürüyor. Bu teknoloji, rakip dehidrojenerasyon teknolojilerine kıyasla daha düşük üretim maliyeti ve daha yüksek yatırım getirisi sağlıyor. Düşük enerji tüketimi, düşük emisyonlar, minimum su kullanımı ve tamamen geri dönüştürülebilir, platin-alümina bazlı katalizör sistemi bu yenilikçi teknolojinin çevre üzerindeki etkisini en aza indirmeye yardımcı oluyor. Oleflex teknolojisinin bağımsız reaktör ve rejenerasyon tasarımı ise işlemlerin yüksek güvenilirlikle ve istikrarlı bir şekilde sürdürülmesini sağlıyor. 

2023'TE ÜRETİME BAŞLAYACAK

Oleflex teknolojisi, propan, izobütan (iC4) ve karma propan-izobütan beslemeleri için uygulamalar da dahil olmak üzere, 2011'den beri küresel olarak dehidrojenasyon projelerinin çoğu için seçildi. 

Türkiye, 2017 yılında 2 milyon metrik tondan daha fazla polipropilen ithal etmiştir. Yeni tesisin, Türkiye’nin polipropilen ithalatını yüzde 25 oranında azaltması ve böylece Türkiye’nin üretimdeki dış ticaret açığının üçte birini temsil eden ithal petrokimyasallar konusunda yaklaşık 13 milyar doları telafi etmesi bekleniyor.

Ceyhan Polipropilen Üretim bu yılın başlarında, Ceyhan Mega Petrokimya Sanayi Bölgesi'nde bir polipropilen üretim tesisi geliştirmek için kuruldu.

Tesisin 2023 yılında üretime başlaması planlanıyor.

Rönesans Holding, dünyanın en büyük müteahhitleri ENR listesinde, dünyanın 33. ve Avrupa'nın 9. en büyük müteahhiti olarak yer almaktadır. Sonatrach daha önce Cezayir'deki Arzew'de Total S.A. ile ortaklaşa kendi C3 Oleflex birimini kurmayı planladığını duyurmuştu. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 17:17
YORUM EKLE

Delta Vana

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını