banner1322
x

Modern tesis yatırımlarına yenisi eklendi

MASKİ merkezinin evsel kaynaklı atıksuları arıtarak doğaya salınması için 75 milyon lira yatırım bedeli ile Manisa'ya modern bir tesis kazandırıldı.

Modern tesis yatırımlarına yenisi eklendi
Endüstrideara

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yatırımla il merkezinin evsel nitelikli atıksularını arıtarak doğaya geri kazandırılması için 75 milyon liralık  modern bir tesis Manisa’ya kazandırılmış oldu.

MASKİ Genel Müdürlüğü, daha temiz bir Gediz için çalışmalarını sürdürüyor. Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı bünyesinde sürdürülen çalışma ile Yunusemre ilçesinde inşa edilen atıksu arıtma tesisinin inşaat işi ve sızdırmazlık testleri kollektör hatlarından alınan atıksularla gerçekleştirildi. Başarıyla tamamlanan süreç sonrasında atıksu arıtma işlemlerine başlandı. Tesis kısa bir süre içinde tam kapasite ile çalışmaya başlayacak. 75 milyon liralık yatırım bedeli ile inşa edilen tesisle Manisa merkezin evsel nitelikli atıksuları artık çevreyi kirletmeyecek. 114 dönüm arazi üzerine kurulu olan arıtma tesisine, doğu ve batı kollektör hatları üzerinden gelecek olan atıksular, gerekli işlemlerle arıtıldıktan sonra Gediz’e sağlıklı bir şekilde kazandırılacak. Tesiste günde 80 bin ton atıksu arıtımı gerçekleştirilecek ve inşa edilen solar çamur kurutma ünitesi ile yılda 7 bin ton çamur susuzlaştırılabilecek.

SINIRSIZ ENERJİYLE SINIRSIZ ARITIM
Geçtiğimiz aylarda T.C. Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA)’dan “Sınırsız Enerjiyle Sınırsız Arıtım” adı verilen 4 milyon 665 bin liralık projenin yüzde 25’inin hibe desteği ile karşılanması için bir sözleşme imzalandı. 1 milyon 220 bin liralık hibe desteği alınacak projeye ilişkin çalışmalar da hızlı bir şekilde sürdürülüyor. Söz konusu proje ile Manisa Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’nin enerji ihtiyacının yüzde 40’ı güneş enerji santralinden sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 10:14
YORUM EKLE

Endress

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını