İKMİB: "SEKTÖRÜMÜZE DE KDV VE ÖTV DESTEĞİ BEKLİYORUZ"

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin açıkladığı konularla ilgili değerlendirme yaptı.

İKMİB: "SEKTÖRÜMÜZE DE KDV VE ÖTV DESTEĞİ BEKLİYORUZ"
Robot Zirvesi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı temel gıda ürünlerindeki KDV'nin düşürülmesi ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıkladığı "Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri" ile ilgili yazılı bir değerlendirme yaptı.

"SEKTÖRÜMÜZÜN GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ADIM"

Pelister değerlendirmesinde, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati tarafından detayları açıklanan Kredi Garanti Fonu (KGF)  kapsamındaki 60 milyar TL’lik paketin iş dünyasının ve kimya sektörünün geleceği açısından önemli bir adım olarak gördüklerini, vadeleri değişen ve 6 ay ile 2 yıl arasında ödemesiz bir seçenek ile uygun faiz oranlarını kapsayan üç ayrı destek paketi ile KOBİ’lerin ve ihracatçıların sermayesini güçlendirecek finansmana ulaşmasının destekleneceğini belirtti.

"YERLİ MİLLİ ÜRETİMİ ÖNEMSİYOR, DESTEĞİN GÜÇLENDİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ"

Bilhassa kalkınma planlarındaki öncelikli hedef sektörlerin arasında yer alan kimya sektörünün, yatırım destek paketinden faydalanabileceğini kaydeden Pelister, "Yatırım kredilerinin azami 2 yılı ödemesiz, 8 yıl olacağı açıklandı. KOBİ’lerin 25 milyon, büyük şirketlerin 100 milyon TL’lik yatırım kredisine yüzde 16 faizle ulaşabileceği belirtildi. Kimya sektörümüzde katma değeri yüksek yerli ve milli üretimi önemsiyoruz. Bu açıdan 60 milyar TL olarak hazırlanan paket tutarının biraz daha artırılmasını ve KOBİ ihracatçılarımıza verilen desteğin biraz daha pekiştirilmesini de bekliyoruz." ifadelerini kullandı. 

"İTHALAT BAĞIMLILIĞINI AZALTMAK İÇİN YENİ YATIRIMLAR GEREKİYOR"

Sektörde ithalat bağımlılığını azaltmak adına yeni yatırımlara ihtiyaç olduğunun altını çizen İKMİB Başkanı, değerlendirmesini şöyle tamamladı:
 
"Bu konuda Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programı ile birlikte bu tarz yatırım ve ihracatı destekleyici paketlerin olması da sektörümüz adına memnuniyet verici. Bununla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı temel gıda ürünlerindeki KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi de enflasyonun seyri açısından olumlu bir etki yaratacaktır. Enflasyonla mücadele kapsamında diğer sektörlere ham madde ve yarı mamul tedariği sağlayan sektörümüzde de KDV ve ÖTV gibi giderlerin düşürülmesi veya azaltılması gerektiğine inanıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2022, 10:33
YORUM EKLE

Endress

Honeywell

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını