banner1339
x

GEBKİM'İN YANGINLARI ERKEN TESPİT EDEN YAZILIMINA ÖDÜL

GEBKİM, "Acil Müdahale Yazılımı" ile TİSK’in düzenlediği yarışmada ödülün sahibi oldu.

GEBKİM'İN YANGINLARI ERKEN TESPİT EDEN YAZILIMINA ÖDÜL
Enerji Zirvesi

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM, otonom insansız hava araçlarının acil durum tespiti, müdahale, risk bilgisi ve hasar tespiti görevlerini gerçekleştireceği "Acil Müdahale Yazılımı" ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) tarafından düzenlenen Ortak Yarınlar Ödülleri'nde ödüle layık görüldü.

HER YIL 400'E YAKIN FABRİKA YANGINI YAŞANIYOR

Türkiye’de her yıl yaklaşık 400 büyük fabrika yangını yaşanıyor. Söz konusu yangınların yüzde 55’i endüstrinin kalbi olan Marmara Bölgesi’nde gerçekleşiyor. Endüstriyel yangınlarda Kocaeli ikinci sırada yer alıyor. Bu yangınlar, can ve mal kayıplarıyla sonuçlanmasının yanında doğaya ve çevreye de ciddi zararlar veriyor. 

Bu kapsamda GEBKİM de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Avrupa Birliği destekleriyle hayata geçirdiği "Acil Müdahale Yazılımı" projesiyle kazaları ve endüstriyel yangınları erkenden tespit ederek otonom şekilde müdahale edilmesine olanak sağlıyor. 

OTONOM İHA’LAR DEVRİYE GEZECEK

Yazılımı projesi, GEBKİM OSB içerisinde otonom olarak devriye gezecek insansız hava araçlarını kullanarak olası bir kaza ve yangın tehdidinin erkenden algılanmasına olanak tanıyor.

Acil durum tespiti, müdahale, risk bilgisi ve hasar tespiti gibi görevleri üstlenecek sistem, herhangi bir tehdit tespit ettiğinde otomatik olarak AFAD, UZEM, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye birimi, sağlık kuruluşları gibi tüm acil müdahale birimlerine ve bir uygulama üzerinden GEBKİM yetkililerine ulaşabiliyor. 

TEMMUZ 2022’DE DEVREYE GİRECEK 

Acil durumları erkenden tespit edip, erkenden müdahale etmeyi amaçlayan ‘Acil Müdahale Yazılım’ projesi kapsamında acil durum yönetimi için önem taşıyan eğitimler de yer alıyor.

Gerçekleşen eğitimlerle bölgedeki çalışan ve işverenlere önleme ve müdahale bilinci kazandırmayı hedefliyor. Şubat 2021’de başlayan projenin Temmuz 2022’de aktif edilmesi planlanıyor. 

"KENT, İNSAN VE ÇEVRE ANLAYIŞIMIZIN BİR SONUCU"

"İş Sağlığı ve Güvenliği" kategorisinde layık görüldükleri ödüle ilişkin değerlendirmelerde bulunan GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, şu ifadeleri kullandı:

“Kent, insan ve çevre ilkesiyle ülkemiz için üretmeyi kendimize amaç edindik. Bu amaçla doğamızı ve insan emeğini koruyan bir ekosistemi, GEBKİM OSB’yi hayata geçirdik. Anlayışımızın neticelerinden biri de TİSK tarafından ödüle layık görülen ‘Acil Müdahale Yazılımı’ projesi oldu. Yaşanacak tüm olumsuzlara karşı daima hazır bekleyen acil müdahale birimlerine sahip olmamızın yanında onları anında uyaracak, kaza ve yangın gelişimini takip edecek bir sisteme sahip olmak istedik. Teknolojinin gücü ile olası kazaların önüne geçmeyi hedeflediğimiz projemizle dijitalleşme sürecinin yalnızca fabrikaların kendi içerisinde değil, organize sanayi bölgelerini meydana getiren tüm alanlarda da kullanılabileceğini gördük."

Aracı ayrıca, aldıkları ödülle kimya endüstrisine ve diğer OSB’lere de örnek teşkil etmeyi umduklarını sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2021, 09:25
YORUM EKLE

SMS

Honeywell

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını