banner1322
x

Dijital dönüşümde ihtiyaçları doğru belirlemek

Skysens 2019 WIN Eurasia’da kablosuz endüstriyel IoT çözümlerini tanıttı. Dönüşüm sürecinde ihtiyaçların doğru belirlenmesi ve önceliklendirme konularına değindi.

Dijital dönüşümde ihtiyaçları doğru belirlemek
Robot Zirvesi

WIN Fuarı’nda Fabrikalarda Dijital Dönüşüm Konferans Programı’nda “Dijital Dönüşüm Sohbetleri” başlıklı panelde konuşma yapan Skysens Kurucu Ortağı Burak Polat, firmalarında dijital dönüşümü başlatmak isteyenlerin yapması gerekenler hakkında tavsiyelerde bulunuyor. Polat, “Büyük küçük her firma dijital dönüşüme ihtiyaç duyuyor, bir alanda ister 2 ister 200 tane makina olsun durum takibi ve üretim verimliliği bu iki alan için de aynı öneme sahip oluyor. Biz Skysens olarak bir araya geldiğimiz müşterilerimize ilk olarak şunu soruyoruz; ‘Verimliliğinizi etkileyen ana faktör ne?’ Bazıları üretim alanındaki sıcaklık artışının ürünlerin kalitesini etkilediğinden ve bu nedenle üretim kayıpları olduğundan bahsediyor, bazıları ise bozulan makineleri ve duran süreçleri takip edememekten ve ürünleri zamanında yetiştirememekten şikayetçi. Birinci kritik şey bu ihtiyaçları doğru belirlemek” diyor.

“OTOMASYONDA IHTIYAÇLARI ÖNCELIKLENDIRMEK GEREKIYOR”

İhtiyaçları doğru belirleme noktasında maliyetlerin devreye girdiğinden bahseden Polat, “Bir anda ihtiyaçlarına hitap etmeyen büyük kapsamlı kocaman projeler masaya konuyor ve hem uzun süren hem de maliyeti yüksek projeler konuşulmaya başlanıyor. Burada bizim ikinci tavsiyemiz, küçük adımlarla başlamak, bunu adım adım artırmak, kısacası önceliklendirmek” diye ifade ediyor.

“ÜÇÜNCÜ ADIM OTOMASYONDA ESNEKLIK”

Polat, “Üçüncü adımda yaptığınız yatırımdan bir süre sonra başka bir altyapıyı da ölçümleme ihtiyacınız oluştuğunda, eğer daha önce kurulan sistem genişletilebilir ve esnek değilse hem süre hem maliyeti baştan revize etmeniz gerekebilir. Burada da en son kriter sistemin genişletilebilir ve esnek olması” diyerek sözlerini noktaladı. 

  

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 13:55
YORUM EKLE

SMS

vega

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını