banner1322
x

Çelik ihracatımız yükselişte

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan: “Geçmiş yıllarda yüzde 20 oranında düşüş gösteren inşaat çeliği ihracatı Ağustos’ta kendini topladı ve düşüş yüzde 4’e geriledi. Ağustos ayı çelik ihracatı ise geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla miktar bazında yüzde 36,4 artışla 1,6 milyon tona, değerde yüzde 43 yükselişle 1,2 milyar dolara ulaştı” dedi.

Çelik ihracatımız yükselişte
Robot Zirvesi

Türkiye çelik ihracatı 2018 yılı Ocak-Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 5,8 artış ile 12,7 milyon ton, değer bazında ise yüzde 28,5 yükseliş ile 9,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, "2018 yılının 8 aylık döneminde değer bazında yaşanan artış, miktar bazındakine göre daha yüksek oranda kaydedildi" diye konuştu. Aslan, Türk çelik sektörünün sıvı çelik üretim miktarı açısından dünyanın en büyük sekizinci, Avrupa’nın ise en büyük ikinci üreticisi konumunda olduğunun altını çizdi.


İNŞAAT ÇELİĞİ TONAJDA TOPARLANMA KAYDETTİ


Türk çelik sektörü ihracatı ürünler bazında incelendiğinde, özellikle inşaat çeliği ihracatında yaşanan düşüş ile sıcak yassı ihracatında yaşanan artışın dikkat çektiğini söyleyen Aslan, geçmiş aylarda tonajda yaklaşık yüzde 20 oranında düşüş gösteren inşaat çeliği ihracatının, Ağustos ayı itibariyle toparlandığını ve azalış oranını yüzde 4’lere kadar düşürdüğünü kaydetti.


EN FAZLA ARTIŞ SICAK YASSIDA


ÇİB Başkanı Adnan Aslan, 2018 yılı ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla ihracat artışı gözlenen ilk üç çelik ürününün sırasıyla sıcak yassı, profil, ve filmaşin olduğunu belirtti. Bu dönemde en fazla ihracat azalışı görülen ürünlerin ise sırasıyla kütük, inşaat çeliği ve slab olduğunu belirten Aslan şunları söyledi: “Özellikle Cezayir, Endonezya ve Suudi Arabistan’a olan kütük ihracatımızda önemli azalışlar mevcut. Hem tonaj hem de değer olarak yıllardır Türk çelik sektörünün ana ihracat ürünü olan inşaat çeliğindeki düşüşte, ülkemiz aleyhine açılan ticaret davalarının etkisini görmekteyiz. ABD ve Mısır’ın yanı sıra, yerel üreticilerini korumak amacı ile gümrük vergilerini yükselten Birleşik Arap Emirlikleri inşaat çeliği ihracatının önemli seviyelerde azalış gösterdiği ülkelerin başında geliyor. Bu dönemde Birleşik Krallık ve İtalya ise slab ihracatında en fazla düşüş yaşanan ülkeler arasında yer alıyor.”

ÇELİK İHRACATI AĞUSTOS’TA ARTTI…

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan, ÇİB verilerine göre; 2018 yılı Ağustos ayı çelik ihracatının geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla miktar bazında yüzde 36,4 artışla 1,6 milyon tona, değerde ise yüzde 43 yükselişle 1,2 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 11:51
YORUM EKLE

SMS

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını