BÜYÜKÇEKMECE GÖLÜ’NÜ KİRLİLİK RİSKİNDEN TAMAMEN KURTARDI

İSKİ Büyükçekmece İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin hayata geçmesinden sonra önemli bir içme suyu kaynağı olan Büyükçekmece Gölü kirlilik riskinden tamamen kurtulma noktasına geldi ve Marmara Denizi’ne bölgeden kaynaklı atık su girişi son buldu. Elektrik ve Otomasyon işleri HALICI GROUP tarafından anahtar teslim olarak tamamlanan proje 700 bin kişilik nüfusa hizmet ediyor.

BÜYÜKÇEKMECE GÖLÜ’NÜ KİRLİLİK RİSKİNDEN TAMAMEN KURTARDI
Endüstri 40 Zirvesi

BÜLENT TAŞKIN - Sadece elektrik ve otomasyonu günümüz rakamlarıyla HALICI GROUP tarafından yaklaşık 17 milyon TL maliyetle yapılan Tesis, atık suların tamamını azot ve fosfor giderimleri yapılarak, çevreye zararsız hale getirilmektedir. Tesisin hayata geçmesinden sonra önemli bir içme suyu kaynağı olan Büyükçekmece Gölü kirlilik riskinden tamamen kurtulma noktasına gelmiş ve Marmara Denizi’ne bölgeden kaynaklı atık su girişi son bulmuştur. 

Büyükçekmece İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisinin arıtılmış çıkış suyu yeni yapılan tünel ile derin deniz deşarjı yoluyla Marmara Denizi’ nin dip akıntılarına verilmektedir.

Büyükçekmece, Mimar Sinan, Çatalca ve Tepecik bölgelerinden gelen tüm atık sular Büyükçekmece Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılmaktadır.

ÖDÜLLÜ SCADA PROJESİ

HALICI GROUP, İSKİ Büyükçekmece İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinde arıtma prosesisin tam otomatik çalışır halde kontrolü, izlenmesi ve raporlanmasına yönelik hazırlanmış olan SCADA projesi ile ödül almıştır. 

Sistem otomasyon mimarisinde, ABB PLC ile 3600 IO, Scada Data Point: 30.000, Yedekli Enerji ve Proses Scadası ve Raporlama Sistemi kullanılmıştır. 

Tesis 7/24 prensibiyle çalışacak olduğundan dolayı, enerji kesintilerinden etkilenmemesi amacıyla BEDAŞ tarafından iki ayrı noktadan ring şeklinde beslenmektedir. Tesisin trafo kurulu gücü 13,5 MVA’dır. Tesiste emre amadeliği sağlamak için kullanılan trafolar birebir yedekli olacak şekilde 4 aktif + 4 yedek trafo kullanılmıştır.

https://www.halici.com/
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 17:16
YORUM EKLE

Endress

Honeywell

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını