Batch proseste akış kontrol

Kimyasal karıştırma işlemine her başlandığında, karışıma belirli bir miktar su ekleme ihtiyacını sağlayan bir sistem geliştirilmesi istenen tüketim malları işleme tesisinde, USKON tercih edildi.

Batch proseste akış kontrol
Endüstrideara

Bir elektronik puls çıkışı ile türbin tarzı su sayacı ve iki solenoid valf ile sistem tasarımı yapıldı. Toplayıcı kontrolöre, debimetreden puls sinyali gönderildi ve iki farklı boyuttaki vana, suyun akışını kontrol etmek için kullanıldı. Bu vanalardan biri boru çapıyla aynı olan; 1 inçlik genel amaçlı bir solenoid valf, ikincisi ise boru çapı valften %30 küçük olan 3/8 inç lik ikinci bir solenoid valf idi. 

Lot için gerekli toplam su miktarı denetleyici içine programlandığında, kumanda üzerinden start verildiğinde, her iki solenoid te normalde açık halde olup, akış hızı ve toplam miktar izlenebilir hale gelmiş oldu. Sıvı hacmi, denetleyici tarafından ölçüldü ve toplam değer izlendi. Önceden belirlenmiş belirli bir miktar değerinde (genellikle gerekli toplam sıvının % 95 inde); proses kontrol cihazı, küçük solenoid vanayı açık bırakıp büyük solenoid vanayı kapayacak şekilde çalıştırıldı. 

 Küçük ölçülü solenoid vana, loT için gerekli su miktarını sağlamak amacıyla daha hassas bir kapatmayı sağlayacak şekilde su akışını azalttı. Buna ek olarak küçük ölçülü solenoid vana ile valf akışını kapatmak için kapandığında oluşabilecek koç darbesi de engellenmiş oldu. 

Geniş kullanılabilir vana ve debimetre yelpazesi, diğer sıvıların da, buna benzer sistem ile kontrol edilebilme imkanını sunuyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 19:49
YORUM EKLE

Endress

Honeywell

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını