İnsaat ve gayrimenkul sektörünün hiç de iç açıcı olmayan bir seneyi geride bırakıldığını söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, açıklanan yıllık konut satış rakamlarının da bu tablonun göstergesi olduğunu belirtti.

Resmi rakamlara göre, konut satışlarının 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17,5 azaldığına dikkat çeken Özyurt, sektőrün ve dolayısıyla da piyasaların dengeye gelmesi için ciddi tedbirler alınması gerektiğinin altını çizdi. Özyurt, "2024'te konut satışlarına yönelik bazı kampanyaların hayata geçmesini bekliyoruz. Bu kampanyalar konut kredi faizlerini yüzde 2'nin altına indirecek ve 15-20 yılık ödeme planları şeklinde olmalı. Konut almak isteyip de bekleyen 3 milyon civarı bir kitlenin var olduğunu biliyoruz" dedi.

DUMAN TAHLİYE FANLARI: "HAYAT KURTARAN GÜVENLİK ÖNLEMİ" DUMAN TAHLİYE FANLARI: "HAYAT KURTARAN GÜVENLİK ÖNLEMİ"

"VATANDAŞ, KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLMALI"

Türkiye'nin normal şartlarda yıllık konut satış pazarının 1,5 milyon adet bandında olduğunu dile getiren Tamer Özyurt, konut fiyatlarının, inşaat girdi maliyetlerindeki yüksek artış ve enflasyonist ortam nedeniyle zirve yaptığını hatırlattı.
Konuyla ilgili görüş ve önerilerini paylaşan Özyurt, şunları söyledi: "Konut fiyatları dar ve orta kesim için ulaşılmazken, şimdi herkes için zor bir hale geldi, Konut satın almak ancak banka kredisi kullanmakla mümkün. Nakti olan yatırımcı ise konut almak yerine parasını yüksek banka faizlerine yöneltti. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda 2024 yılında konut satışlarını arttırmaya yönelk bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesini bekliyoruz demek uygun olur. Bu düzenlemeler konut faizlerini yüzde 2'nin altına indirecek şekilde ve 15-20 yıllık ödeme planları halinde olmalı. Konut almak isteyip de bekleyen 3 milyon civarı bir kitlenin var olduğunu biliyoruz. "

"GÖZLERİMİZİ KAMUNUN ÇİZECEĞİ YOL HARİTASINA ÇEVİRDİK"

Özyurt, barınma öncelikli ihtiyaçtır ve devreye alınacak sistemlerle konut arzı artırılmalıdır diyerek konuşmasına şöyle devam etti: "Yeni konut projesi açmak yerine, var olan projeleri bitirmeye odaklanmış önünü görmekte zorlanan bir sektörde iş yapıyoruz. Kredi muslukları hem üretici hem de alıcı için açılmalıdır. Yüksek maliyetlerin dizginlenmesi, yatırımları artıracak şartların sağlanması, üretim ve satışları artırıcı uygulamaları devreye alınması gibi çalışmaların olacağı bir yılın içerisindeyiz."