“Yeni kağıt makinesiyle enerji  tüketimini minimize ettik” “Yeni kağıt makinesiyle enerji tüketimini minimize ettik”

Henkel, Orta Doğu ve Afrika (MEA) bölgesindeki altı ülkede yer alan sekiz Yapıştırıcı Teknolojileri üretim tesisinde yenilenebilir elektrik kaynaklarına geçti. Bu geçişle birlikte, tesislerin elektrik kullanımından kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını sıfırladı.

Türkiye ve Kenya’da fotovoltaik güneş enerjisi ve hidroelektrik, Güney Afrika’da rüzgar enerjisi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise güneş enerjisi kullanılıyor. Bu dönüşüm sayesinde Henkel, yıllık 10.471 ton karbondioksit emisyonunu azaltarak, benzinle çalışan yaklaşık 2.500 arabanın yıllık karbon ayak izini ortadan kaldırmış oluyor.

Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Operasyonlar Direktörü Mehmet Yılmaz, Henkel'in sürdürülebilirlik hedeflerine dikkat çekerek, “2030 yılına kadar tüm elektrik kullanımımızı yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye’deki fabrikalarımızda 2023’ten bu yana bu hedefe ulaşmıştık. Şimdi aynı başarıyı MEA bölgesindeki tüm tesislerimizde sağladık,” dedi.

Editör: Mustafa Kılıç