Dekogroup ve Taytech proje oraklığıyla düzenlenen Four Essentials Engineering Meeting 7 Mayıs’ta “Mekanik Tesisatın Yeni Yüzyılı” ana temasıyla Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşti. Türkiye’nin ilk mühendislik toplantısı olma özelliği taşıyan etkinlik, mekanik tesisat ve inşaat sektörünün dört bileşeni olan; yatırımcı, tasarımcı, yüklenici ve tedarikçileri bir araya getirdi.

Four Essentials’ın sponsorları arasında yer alan Masdaf, standında ağırladığı sektör profesyonelleri ile Türkiye’de bir ilk olan yangın pompalarında IOT uygulaması projesi hakkında önemli bilgiler paylaştı. Şirket ayrıca etkinlik kapsamında düzenlenen Masdaf Özel Oturumu’nda da “yangın pompalarında IOT uygulaması” projesinin ön lansman sunumunu gerçekleştirdi. Masdaf Satış ve Pazarlama Direktörü Barış Geren, katıldığı oturumda şu bilgileri paylaştı:

“Masdaf olarak, yüksek mühendislik kabiliyetimiz ve sektördeki tecrübelerimizle yarım asırdır pompa sektörüne öncülük ediyoruz. Binalarda, endüstride, altyapı uygulamalarında, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde kullanılan pompa sistemlerimiz ile su kaynaklarını etkili ve verimli bir şekilde yönetiyoruz. Aynı zamanda binalarda ve endüstriyel tesislerdeki sulu yangın söndürme sistemlerinin basınçlandırılmasında kullanılan ve yangınla mücadelede etkili çözümler sunan yangın pompalarımızla da yangınların neden olduğu zararları minimuma indirmeyi hedefliyoruz.

Bugüne kadar ürün gruplarımızda birçok ilke imza attık. Örneğin 2000’li yılların başında Türkiye’de ilk kez NFPA’ya uygun yangın pompa setleri üretimini gerçekleştirdik. 2009 yılında ise yine yangın pompalarında UL/FM standartlarına uygun üretim yapan dünyadaki 7’inci firma olduk. Bugün ise değerli ARGE ekimizin yüksek mühendislik kabiliyeti sayesinde yangın söndürme sistemlerinde emra amadelik konusunda en doğru sistemi kurguluyoruz. Bu sayede risk halinde sistemden beklenen performans ile gerçekleşen arasındaki farkı minimize etmeyi hedefliyoruz. Bildiğimiz üzere dünyanın en yüksek kalite standardı olan FM (Factory Mutual), yangın pompalarında ‘No More Risk’ konsepti sunuyor. Bu konseptte olası riskler; vandallık, otomatik start için hazır olmayan kurgu ( tesisat ve ekipman kaynaklı), basınç seviyelerinde ve saha sensörlerinde yanlış algılama, kontrol sistemlerinin fonksiyon dışı kalması şeklinde sıralanıyor. Büyük bir eforla ve dikkatle dizayn ettiğimiz sistemlerin bazen olması gerektiği gibi çalışamadığına şahit oluyoruz. Bunun nedeni ise çoğunlukla devreden çıkmış bir yangın pompasının yangın çıkana kadar hiç kontrol edilmemesi ve izlenmemesi oluyor. İşletmeler, gürültü ya da farklı bir sebeple test sistemini devreden çıkarabiliyorlar. Bu nedenle insanları ve diğer tüm canlıları, yaşam alanlarında meydana gelebilecek yangın felaketine karşı korumak için yangın pompalarının izlenmesi kritik önem taşıyor. Çünkü izleme imkânı eksiksiz müdahale avantajı sunuyor. Böylece pompa gurubunda karşılaşılacak yangın söndürme riski bertaraf ediliyor. Özellikle bu alarm hattı özel bir kurgu, yani Masdaf f-connect ile sağlanırsa yangından korunma konusunda başarılı sonuçlar almak kaçınılmaz oluyor.

İlk Türk bulut tabanlı çözüm ‘Masdaf f-connect®’

Sika Türkiye, Sika Day'ı Türkiye'de Eş Zamanlı Kutladı Sika Türkiye, Sika Day'ı Türkiye'de Eş Zamanlı Kutladı

Herhangi bir yangın pompası sistemini modernize edebilen ilk Türk bulut tabanlı çözüm olan Masdaf f-connect® ile müşterilerimizin ihtiyaç duydukları her yerden sistemi 7/24 kontrol etmelerini sağlıyoruz. F-connect® de pompa kontrol panolarından alınan bilgiler değerlendiriliyor. Böylece sistemin uzaktan izlenmesi sayesinde acil durumlara hazırlıklı olmak mümkün hale geliyor. Ayrıca sistem karşılaşılan arızaları, raporluyor ve üründeki arızaları önleyici bakım faaliyetlerini planlıyor.

Masdaf Uygulama

Kullanımı ve kurulumu kolay

Masdaf f-connect’i NFPA (National Protection Association) ve FM gibi global standartlara uygun olan sistemlerimize dahili ve harici olarak ekleyebiliyoruz. Tüm bilgileri, son kullanılcılara; email, SMS ve uygulama üzerinden eşsiz bir deneyim ile sunuyoruz. Masdaf f-connect’in kullanımı gibi kurulumu da çok kolay. Müşterilerimiz, pompaların ilk kurulumunda merkez servisimizin desteği ile f-connect sistemini hızlıca devreye alabilecekler.” dedi.

Editör: Merve Kaya