Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı (KENTSEV) Başkan Vekili ve Kurucu Üyesi ve Management Plus Genel Müdürü Dr. Haldun Ersen ST Endüstri Radyo’nun "Sürdürülebilir Kentler ve Yapılar" programının konuğu oldu. 

Yaklaşık olarak 15-20 yıldır inşaat ve gayrimenkul sektöründe birçok firmanın danışmanlığını yaptığını ve sürdürülebilirliğin geliştirilmesi anlamında da Türkiye’de çalışmalar yaptığını bu çalışmaların kentsel dönüşüm, akıllı şehir, iklim değişikliği eğitimleri ile ilgili olduğunu açıklayan Dr. Haldun Ersen, sürdürülebilirliğin; her konunun özellikle de kentsel dönüşümün öncelikli konusu olduğunu söyledi. Ersen, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kentsel dönüşüm çok önemli bir konu. Türkiye’nin bina stoğunun problemli olması, bu konularda birtakım arayışlara sürüklemiş durumda. Çünkü baktığımızda, özellikle 1999’a kadarki yapıların yüzde 17’sinin mimarlık ve inşaat mühendisliğinden faydalandığını düşünürsek, çok ciddi bir risk var demektir. 2012'den bu yıla tabii ki dönüştürdüğümüz konutlar oldu ama hali hazırda elimizde nereden baksanız 20 milyona yakın riskli konutun olduğunu görmekteyiz.”

RİSKLİ KONUTLAR ÇEVRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ DE OLUMSUZ ETKİLİYOR

211420845 L Normal NoneRiskli konutların aynı zamanda çevresel sürdürülebilirliği de olumsuz etkilediğini kaydeden Ersen, riskli yapıların dönüştürülmesi gerektiğinin de altını çizdi ve konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul bu anlamda öncelikli olması gereken şehirlerden bir tanesi. Çünkü Marmara Bölgesi'nin ve Türkiye'nin en büyük şehri olması, endüstrinin ve sanayinin bu şehir ve bu bölge özelinde fazlasıyla kurulması ve başka bölgelere çok fazla kaydırılmadan bu bölgeye sıkışmış olması bu konunun önemini daha fazla ortaya koyuyor. Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı olarak bizler; yerel yöneticilere, belediye başkanlarına hizmet vermeyi ve bu konularda onların gelişimleri için gerekli çabayı göstermeye hazırız. Sadece belediyeler ve kamu değil yerel müteahhitleri, gayrimenkul danışmanlarını, mimarları ve inşaat mühendislerini eğitebilmek, özellikle de kentsel dönüşüm konusunda eğitebilmek çok önemli. Kentsel dönüşümün önemli noktalarından bir tanesi gelecek nesillere; sağlıklı, güvenilebilir şehirler, binalar ve konutlar bırakabilmek. Bu anlamda kentsel dönüşümün çok büyük bir önemi var.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM, GELECEK 50 YILIN EN ÖNEMLİ KONULARINDAN OLMASI GEREKİYOR

Depremlerin Verdiği ve Vereceği Zararı En Aza İndirgemek Mümkün Depremlerin Verdiği ve Vereceği Zararı En Aza İndirgemek Mümkün

Sürdürülebilirliğin devamlılık olduğunu ifade eden Ersen, “Bizim ülkemizde bazen şöyle problemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Çok çabuk yön değiştirebiliyoruz. Yani bir projeye başlıyoruz, o projeyi daha gerçekleştirmeden ya da o konuda başarılı olmadan başka bir konuya atlayabiliyoruz. Bence kentsel dönüşümün gelecek 50 yılda en önemli konulardan bir tanesi olması gerekiyor. Çünkü baktığımızda Amerika'nın ve bazı Avrupa ülkelerin başarısının ve gelişmesinin altında altyapının, konutların ve binaların yeniden inşasında özellikle 1940'lı yıllardan 2. Dünya Savaşı sonrasında başlayan çok büyük bir atakla bunu gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Bizde ise bu çalışmaların aslında ne kadar geciktiğini görüyoruz, kentsel dönüşüm konusunda çok gerilerde kalmışız.” diye konuştu.

Editör: Merve Kaya