İzlenebilirlik, Sınıflandırma ve Stok Doğruluğu

Kimya ve kozmetik sanayindeki üreticilerin depolarında kilit önem verdiği konuların başında, raf ömrü olan ürünlerin sipariş noktasına zamanında, sağlıklı bir şekilde ulaştırılması ve akabinde ürünün tüketiciyle doğru zamanda buluşmasını sağlamak geliyor. Bu noktada sektördeki üreticiler, depolarında ürünlerin takibinin yapılmasının yanı sıra ürünlerin son kullanma tarihlerinin baz alınarak sıralanmasının ve sınıflandırılmasının bilinciyle hareket ediyor. Sistemlerini manuelden dijitale adapte eden firmalar, böylece gerek izlenebilirlik gerekse sıralama konusundaki sorunlarına çözüm sağlamış oluyor.

Depo Yönetim Sistemi sayesinde operasyonlarını ve lojistik süreçlerini dijital ortamda kontrollü olarak gerçekleştiren üreticiler, ürünlerin son kullanma tarihine göre sıralama yapma, takibini sağlama, ürünün üretim zamanından gönderim adedine kadar pek çok veriye ulaşma gibi avantajları barındıran gelenekselden yeni nesil depolama sistemlerine geçiş yapıyor. Böylece depolarda bulunan tüm malzemelerin miktarlarının ve hareketlerinin planlanması, raflardaki ürünün cinsinin tespit edilmesi ve stok doğruluğunun sağlanması da kolaylaşıyor.

Stok doğruluğunu önceden Excel aracılığıyla gerçekleştiren üreticiler, bu tip yeni nesil depolama sistemleri ile sayımlarda çıkan hataların ve dolayısıyla yol açtığı finansal kayıpların da önüne geçmiş oluyor.

Sektörde ürünlerin depolanması hususunda bir diğer altı çizilmesi gereken konu da tehlikeli maddelerin depolanması, taşınması ve kayıtlarının doğru şekilde tutulması. Bu bağlamda alınan üst düzey önlemlerle fabrikalara sevkiyatı gerçekleştirilen ürünler, kurallara uygun olarak depolanıyor. Kimyasalların risk grubuna göre izole bir alanda depolanmasına ya da birbirleriyle depolanmaması gereken hammaddelerin konumlandırılmasına da dikkat ediliyor.

***

Dergimizin Mayıs 2020 sayısında kimya ve kozmetik sanayi depolarını mercek altına aldık. 

Depo Ürün ve Sistemleri sayfalarımızda ise; Fabrika İçi Trafik ve Robotik, AGV, Endüstri 4.0, Otomatik Palet, Konveyör ve Sorter, Forklift ve Tahrik Sistemleri konularında güncel teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri bulabilirsiniz.

YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler