banner1013
x

TEKSTİLKENT'İN İNŞAATINA BU YIL BAŞLANACAK

Adana Tekstilkent Kooperatifi Başkanı Tahir Zaimoğlu, kurmayı planladıkları Tekstilkent ile yaklaşık 25 bin kişiye istihdam sağlamayı, iç pazara üretim yapan tekstilcileri ihracata yönlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

TEKSTİLKENT'İN İNŞAATINA BU YIL BAŞLANACAK
EndüstrideAra - Haber Detay

Bu yıl yapımına başlanarak 2023'te tamamlanması planlanlandığı açıklanan Tekstilkent ile  Çukurova'da istihdam ve tekstil ürünlerinde ihracatın artırılmasının hedeflendiği belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına arsanın bedeliyle ilgili ödemeleri tamamlandığının belirtildiği Tekstilkent'in Valilik, Adana Büyükşehir ve Sarıçam belediyeleri tarafından imar çalışmalarının yapıldığına değinildi.

BU YIL İNŞAATINA BAŞLANILACAK

Sektörde İtalya gibi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerden (KOBİ) başlayıp büyük sanayiye ulaşan ülkelerde bu tarz kümelenme çalışmalarının ciddi faydalar sağladığının altını çizen ATO Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Tekstilkent Kooperatifi Başkanı Tahir Zaimoğlu, Adana'nın tekstilde büyük bir geçmişi olmasına rağmen bugün Adana Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) fabrikalar haricindeki KOBİ'lerin üretime uygun olmayan yerlerde çok dağınık olarak konuşlandığının altını çizdi. Zaimoğlu, bu işletmelerin bulundukları yerler itibarıyla kendilerine, şehre, sektöre ve ihracata çok da faydası bulunmadığını kaydetti. Bu firmaların tamamını, mümkün değilse bir kısmını bir kümelenme alanı içinde bir araya getirmek istediklerini vurgulayan Zaimoğlu, "Tekstilkent'in sektörümüzün tüm unsurlarını bir araya getirmesiyle oluşacak kümelenmeyle sektöre sinerji kazandırılacak. Birbirini tamamlayıcı üretim yapan tüm işletmelerin aynı site içinde toplanmasıyla verimlilik ve karlılık artacak." dedi. Zaimoğlu, yaklaşık 125 iş yeri olması planlanan Tekstilkent'te üç ayda 80 iş yeri satışının yapılmış olmasının Adanalı tekstilcilerin sektöre ve kendilerine duydukları güveni gösterdiğini belirterek, birkaç ay içinde sitedeki tüm iş yerlerinin satılmasını beklediklerini ifade etti.(aa)

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 12:29
YORUM EKLE

Fullboard

Siemens

Dergiler