COVİD- 19 SÜRECİNDE ASANSÖRDE NEYE DİKKAT EDİLMELİ?

Asansörler gündelik hayatımızda en sık kullandığımız araçlardan biri. Covid- 19 sürecinde asansör kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Targıt ile konuştuk.

COVİD- 19 SÜRECİNDE ASANSÖRDE NEYE DİKKAT EDİLMELİ?
Enerji Zirvesi

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Targıt: "Covid 19 pandemisinin ortaya çıkardığı sonuçlar her sektörü etkilediği gibi asansör ve yürüyen merdiven endüstrisini de etkiledi. Bu süreçte, AYSAD yönetimi, asansörlerin özellikle hastane, kamu binaları, yüksek katlı konut ve iş merkezlerinde uygun şartlarda kullanılması için ilgili Bakanlıklar ve valiliklerle sürekli iletişim halinde kaldı. Ulusal TV kanalları aracılığıyla canlı yayın bağlantıları ile pandemi sürecinde asansörlerin doğru kullanımına dair programlar yaparak asansör kullanıcılarını sürekli bilgilendirdik. Firmaların bu olumsuz dönemden en az etkilenmesi amacıyla da çeşitli STK bağlantılarımızla kamuya beklentilerimizi aktardık. Makina Mühendisleri Odasıyla birlikte, Asansör kullanımına dair bilgilendirici yayınlar hazırladık. Bunları kısa şu şekilde özetleyebiliriz; Asansör ve yürüyen merdivenlerde alınacak önlemler hakkında, bina sahiplerinin öncelikle asansör firmasına danışması ve mühendislik desteği alması gerekir. Hijyene yönelik  işlemler yaparken, asansörlerin kendine has yapısına ve güvenlik aksamına zarar verecek uygulamalar yapmaktan kaçınmak, bunun için de yapısal bilgi sahibi olmak şarttır. Bina donanımıyla ilgili yetki ve sorumluluk, bina sahiplerine veya yetkili temsilcilerine aittir; bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek, görevleridir. Tesisin bakımı, kontrolü yoluyla; temel sağlık ve güvenlik şartlarının sürdürülmesi bu görevlerin başında gelir. 

DÜŞÜK KAPASİTE İLE KULLANMAK ÖNEMLİ

Virüsün taşınma zinciri üzerindeki tüm halkalar, genellikle vazgeçilemez kentsel üst yapı ögeleridir. Asansörler, bunlardan sadece biridir. Asansörlerden vazgeçmek söz konusu olamayacağına göre, riski en aza indirecek önlemler geliştirmekten başka çare yoktur. Kullanıcıların, her türlü donanımla temas etmeden önce ve sonra yaptıkları korunma eylemlerini, asansörler ve yürüyen merdivenlerin kullanımından sonra da yapmaları gerekir. El hijyeni ve maske tüm bu sürecin en önemli ögeleridir. Asansörlere özel olarak, kabini havalandırmak, park katında kapıları açık bırakmak, düşük kapasiteyle kullanmak ki, bu konuda eğilim kabin kapasitesinin yarısının kullanılması yönündedir. 8 kişilik asansörü en fazla 4 kişi kullanmak gibi… Kabinde seyahat halindeyken yüz yüze durmamak ve konuşmamak da virüs yayılımını önleyici davranışlar olarak tavsiye ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 12:06
YORUM EKLE

Legend Art

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını