Coronaya karşı UV sistemleri bir çözüm olabilir mi?

Nasa Mühendislik firma yetkilisi Kevork Hamamcıyan ile UV sistemlerinin Corona virüs salgınına karşı etkisini konuştuğumuz röportajın ikici kısmını sizlere sunuyoruz.

Coronaya karşı UV sistemleri bir çözüm olabilir mi?
Robot Zirvesi

Corona virüsü sebebiyle insanlar zamanlarının tamamını evlerinde geçiriyor. Ancak kapalı alanlarda iç hava kalitesinin sağlanamaması birtakım sağlık sıkıntılarının yaşanmasına sebep oluyor. Ev gibi yaşam alanlarında bu sorunların önüne geçilmesine yönelik çözümleriniz neler? Bu ürünlerinizin özelliklerini öğrenebilir miyiz?

Bizim cihazlarımız genellikle profesyonel ürünler olduğundan bir HVAC cihazına ihtiyaçları vardır, ama bununla birlikte ev, oda düzeyinde de çalışabilecek HVAC cihazlarına ihtiyacı olmayan bağımsız çalışan modelimiz de var, 45 m2 alanlara kadar kullanılabilen aktif PCO sistemimiz havadaki bakteri ve virüsleri hedefleyen bir cihazdır. Bir filtre olmadığından boyutları oldukça küçüktür, filtre bakımı ve değişimi gibi problemleri yoktur, sadece iki yılda bir UV lambasının değiştirilmesi kafidir, içinde bulunan aktif karbon emdirilmiş titanyum matris UV ışını ile kendi kendini temizler. Aynı zamanda daha geniş bir alanı kapsayan gıda üretimi gibi işletmelerde faaliyet gösterilmeye devam ediliyor.

Aynı zamanda daha geniş bir alanı kapsayan gıda üretimi gibi işletmelerde faaliyet gösterilmeye devam ediliyor. Buradaki çalışanların sağlığı için hava kalitesini sağlamak adına çözümleriniz neler?

Kapalı alanlarda oluşabilecek rahatsızlıkları yukarda anlattım, bunların dışında grip, covit, tüberkiloz gibi salgın hastalıkların kapalı ortamlarda HVAC sistemi ile çok kolay bir şekilde sağlıklı çalışanlara da bulaştırabileceği beklenmelidir. Ayrıca gıda üretim tesislerinde üretilen gıdaların hijyeni de çok ama çok önemlidir. Bu gibi ortamlarda oluşması muhtemel küf ve mayaların gıdaların çok çabuk bozulmasına, satış yerlerinden geri toplanmasına dolayısı ile gelir ve güven kaybına sebep olduğu açıktır, çünkü bu olumsuzluklara ve hastalıklara sebep olan canlı partiküller filtreler tarafından tutulamazlar, işte bu noktada bizim HVAC cihazlarına montaj ettiğimiz UV lambalar ve tabanı UV lamba olmasına rağmen, daha ileri bir teknoloji sunan sistemlerimizle, filtrenin ötesinde moleküler düzeyde çalışarak, filtrenin yetersiz kaldığı durumlardaki canlı partikülleri hedefleyerek bunları havadan ve yüzeyden arındırarak, binayı paylaşan sakinler için sağlıklı ve temiz bir hava sağlamaya yardımcı olmakta ve üretilen gıdaların daha hijyen ve uzun raf ömrüne sahip olmalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu cihazlarımız sayesinde dış hava ihtiyacı da minimum seviyeye geleceğinden önemli bir oranda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Sadece enerji olarak bakılmamalı, HVAC cihazlarının bakım giderleri azalır, üretilen ürünlerin marketten geri alınması ve çalışanların hastalık sebebi ile oluşacak iş gücü kaybının da önüne geçeceğinden, önemli oranda bir maddi kazanç sağlayacağı da açıktır. Böylece toplam tasarruf ele alındığında bu sistemlere yapılacak yatırım çok kısa bir sürede geri dönecektir. 

Hastane gibi sağlık alanlarına yönelik çözümleriniz var mı? Bu çözümlerinizin özellikleri nedir?

Bizim ürünlerimiz tüm HVAC sistemlerine uyumlu olduğundan, sağlık sektöründe de uygundur, özellikle insanların yoğun olduğu polikliniklere hitap eden HVAC cihazlarına mutlaka uygulamak gerekir. Çünkü burada bekleyen hastaların bir kısmı bulaşıcı hastalık taşıyor olabilir, ama oraya muayene olmaya gelen, örneğin ortopedi için sıra bekleyen sağlıklı kişi de enfeksiyon kapabilir, tabidir ki sağlık çalışanları da bu riske en fazla maruz kalan kesimdir. Onların da enfeksiyon riskine karşı HVAC cihazlarından gelebilecek mikrobiyallere karşı da önlem alınması gerekir. Bunların dışında veterinerler, hayvan hastaneleri, laboratuvarlar, hayvan bakım evleri özellikle huzurevleri ve yaşlı bakım evlerinde hava kaynaklı enfeksiyon riskine karşı mutlaka tedbir alınmalı, bu tedbir sadece filtre ve taze hava ile olmayacağı açıktır, bunlara ilaveten moleküler düzeyde hava arıtma yapan sistemleri de devreye almakta büyük fayda vardır.

Nasa Mühendislik kurulduğu günden beri iç hava kalitesinin önemini vurgulamaktadır. Geçen süreçte maalesef insanlarımız bunun önemini kavrayamadı veya biz Nasa Mühendislik olarak yeteri kadar anlatamadık. Bizim 10 yılda anlatamadığımızı COVIT-19 15 günde anlattı, bu süreçte 10 yılda verdiğimiz teklifin 10 katını 15 günde verdik, bu günler de geçecek ve hayat normale dönecek elbette, ama artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, insanlar kapalı mekanlarda hastalık yayılımının ne kadar çabuk olduğunu gördüler. Bundan sonra uzun bir süre insanlarda bu paranoya devam edecektir, işte bu süreçte iç hava kalitesi konusu sürekli gündemde olacak ve kapalı mekanların ciğerleri olan HVAC cihazlarına, gerekli önlemlerin alınacağını bekliyorum. Bu kapsamda bu konudaki 10 yıllık tecrübemizin Nasa Mühendislik’in büyümesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Son söz olarak, içinde bulunduğumuz corona virüs salgını sebebi ile UV lambalara ilgi çok artmıştır, bu durum bazı fırsatçıların da iştahının kabarmasına vesile olmuştur. Şurası bilinmelidir ki UV lambalar ulu orta kullanılabilecek cihazlar değildir, üstelik her UV lamba sterilizatör olmadığı gibi HVAC cihazlarında da kullanılamaz. Bu cihazlar için üretilen UV lambalar özeldir ve sadece uzman birinin seçip kurulması gerekmektedir, korkarım ki yakında UV lamba yüzünden hastanelere koşan insan haberlerini duyacağız, çünkü gerekli bilgilendirme olmadan odaya UV lamba takıp mikropları öldürebileceğini sanan insanlar var, asla böyle bir şey olamaz mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir.

COVIT-19 hakkında:
Corona virüs salgınından sonra UV sistemlerimizin bu virüse etkili olup olmadığı konusunda oldukça fazla bilgi talebi almaktayız. Bu konuda bir açıklama yapmayı uygun görmekteyiz. Bizim UV sistemler de dahil olmak üzere dünyada UV üreticilerinin hiçbiri, corona virüs için özel bir test yapmamıştır ama UV ışınlarının daha evvel yapılan testlerde COVIT-19 virüsü ile benzer yapıda olan virüslerde etkili olduğu görülmüştür. Bu itibarla UV ışınlarının COVIT-19 üzerinde de etkili olacağı düşünülebilir.  Bu testler bağımsız laboratuvar tarafından yapılır, mevcut durumda laboratuvarlar çok daha önemli araştırmalara odaklandığından üreticiler araştırmayı yapacak laboratuvar araştırmalarını sürdürmektedirler. Bu itibarla insanlarımızın bazı fırsatçıların (yerli veya yabancı olsun fark etmez) kendi cihazlarının corona virüse yüzde 100 etkili olduğu reklamlarına kanmamaları gerekmektedir.

 Röportajın ilk kısmına bu linkten ulaşabilirsiniiz:

https://www.stendustri.com.tr/insaat-ve-malzeme/uv-sistemleri-ile-ic-hava-kalitesini-arttiriyor-h105615.html

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 18:43
YORUM EKLE

Legend Art

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını