Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyan rapor, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir gösterge olarak nitelendiriliyor. Hazır beton, inşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olmasıyla birlikte aynı zamanda üretiminden sonra da kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılıyor.

Rapor, mayıs ayında eşik değerin üstünde konumlanan faaliyet endeksinin geçen yıla kıyasla gerilemiş olmasının kritik olduğunu gösterirken; beklenti ve güven endeksinin düşük kalması, faaliyet endeksinin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret ediyor.

Grafik1 101850585

Hazır Beton Endeksi 2024 Mayıs Ayı Raporu’na göre, nisan ayında eşik değerin altına düşen faaliyet endeksi yeniden pozitif tarafa geçti. Yılın ilk dört ayında negatif tarafta seyreden beklenti ve güven endeksleri mayıs ayında bir önceki aya göre yükselmiş görünse de hâlâ eşik değerin altında görünüyor. Endekslerdeki bir önceki aya göre oluşan bu artış hazır beton endeksini eşik değerin üzerine çıkarmayı başaramadı.

Kentsel Dönüşümün Önemi Kentsel Dönüşümün Önemi

TÜM ENDEKSLER GEÇEN YILIN AYNI AYINA GÖRE AZALDI

Rapora göre; geride bıraktığımız mayıs ayında tüm endeksler geçen yılın aynı ayına göre azaldı. En fazla daralma faaliyet endeksinde görünüyor. Her ne kadar faaliyet endeksi, mayıs ayında eşik değerin üstünde konumlansa da endeksin geçen yıla kıyasla gerilemiş olması da kritik gözüküyor. Beklenti ve güven endeksinin düşük kalması faaliyet endeksinin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine de işaret ediyor. Tüm endekslerdeki gerileme birleşik beton endeksini aşağı çekmiş görünüyor.

Grafik2 101850616

"FAALİYET ENDEKSİ MAYIS AYINDA YENİDEN POZİTİF TARAFA GEÇMİŞTİR"

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, raporun sonuçlarını değerlendirdi. Nisan ayında eşik değerin altına düşen faaliyet endeksinin mayıs ayında yeniden pozitif tarafa geçtiğini açıklayan Işık, "Eşik değerin üstünde konumlansa da faaliyet endeksinin geçen yıla kıyasla gerilemiş olması kritiktir. Beklenti ve güven endeksinin düşük kalması faaliyet endeksinin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret etmektedir.” diye konuştu.

Thbb Baskani Yavuz Isik 111239057

IŞIK, İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ DE DEĞERLENDİRDİ

İnşaat sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan THBB Başkanı Yavuz Işık, “Bir önceki yılın aynı ayına göre, nisan ayındaki ipotekli konut satışlarındaki yüzde 67,5’lik azalma, mayıs ayında yüzde 64 olarak devam etmiştir. Her ne kadar kredi faizleri mayıs ayında gerilemiş olsa da yüzde 60’ın üzerinde devam eden bir kredi faiz haddi ile konut sektöründe hareketlilik beklenmemektedir. Ekonomi yönetimi tarafından enflasyon ile mücadele programının oldukça sıkı bir şekilde uygulanıyor olması, yılın geri kalan kısmında politika faizinde aşağı yönlü ciddi bir hareket beklentisini ortadan kaldırmaktadır. Son çeyrekteki olası faiz indirimleri dahi sektörde beklenen hareketliliği getirmeyecektir.” dedi.

 

Editör: Haber Merkezi